Pendikspor – Galatasaray maçı sonrası eski hakemden Volkan Bayarslan’a penaltı tepkisi! ‘VAR müdahalesi gerekirdi’

Trendyol Süper Lig’in 14’üncü haftasında Pendikspor, Galatasaray’ı konuk etti. Volkan Bayarslan’ın düdük çaldığı karşılaşmada Süleyman Özay ile Aleks Taşçıoğlu yardımcılıklarını üstlendi. VAR’da Mustafa Öğretmenoğlu, AVAR’da ise Erkan Engin görev aldı.

Pendikspor – Galatasaray maçının tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında yorumladı. Yayıncı kuruluş beIN Sports’un hakem programı beIN Trio’da Bülent Yıldırım, Deniz Çoban ve Bahattin Duran dikkat çeken ifadeler kullandı.

İşte Pendikspor – Galatasaray maçındaki tartışmalı hakem kararları hakkında yapılan değerlendirmeler…

“5. dakikada Sergio Oliveira’ya bir müdahale var mı, sarı kart gerekir mi?”

Deniz Çoban: 10 numaralı oyuncu Oscar’ın eli rakibinin yüzüne gidiyor. Kazara olan bir şey değil. Pendiksporlu oyuncu sarı kart görmeliydi.

Bülent Yıldırım: Sağ eliyle Oliveira’nın çenesine bir müdahale var. Yakalansaydı sarı kart gerekirdi.

Bahattin Duran: Bana göre de faul ve sarı kart olmalıydı.

“12. dakikada Halil’in şutunda Nelsson’un top eline çarpıyor mu, serbest vuruş olmalı mı?”

Deniz Çoban: Hakem olabilecek en iyi yerde buluyor. Elle oynama tartışılmaz. Volkan Bayarslan bunu atladı.

Bülent Yıldırım: Kol genişlemiş bir şekilde gidiyor, ceza alanı içinde olsa penaltı diyeceğiz buna. Ceza sahası dışında net bir elle oynama.

Bahattin Duran: Bu pozisyon çok net bir elle oynama. Pendikspor lehine serbest vuruş kararı çıkmalıydı.

“23. dakikada Torreira’nın sarı kartı doğru mu?”

Bülent Yıldırım: Lusamba topa hızla geliyor. Torreira topa yetişemediği için rakibinin ayağına basıyor. Doğru bir sarı kart.

Deniz Çoban: Volkan Bayarslan 4. pozisyonda doğruyu bulmuş. Doğru bir sarı kart kart.

Bahattin Duran: Bana göre de doğru bir sarı kart. Topa da teması var ama zamanlamayı ayarlayamamış. Bu yüzden sarı kart doğru.

“Lusamba’nın Torreira’ya müdahalesinde sarı kart gerekir miydi?”

Bülent Yıldırım: Bu pozisyon net bir sarı kart ancak hakemin uygulama şekli yanlış. Topu avantaja bıraktıktan sonra 3 pozisyon geçti. Galatasaray topu kaybedince avantajın da kaybolması gerekirdi.

Deniz Çoban: Lusamba’ya sarı kart çıkmalıydı. Avantaj kararı yanlış.

Bahattin Duran: Bence de bu pozisyonda sarı kart gerekirdi ancak 3. pozisyondan sonra avantajın kaybolması lazımdı.

“36. dakikada Kazımcan’ın Erencan’a müdahalesi penaltı mı?”

Bülent Yıldırım: Kazımcan’ın ilk müdahalesi dışarıda ama yerden kalkan diz Erencan’ın ilerlemesini engelliyor. Burada ihlal dışarıda başlayıp içerde temasın devam ettiği için kararın penaltı olması gerekir. VAR’ın müdahale etmesi gerekirdi.

Deniz Çoban: Her şeyden önce tartışmasız bir faul. Volkan Bayarslan yardımcısına bakarak karar veriyor. Her maç böyle! Burada faulü çalsa, içeride mi, dışarıda mı karar veremesin tamam! Ama faul kesinlikle çalınmalıydı. Bir temas var, iki temas var, çizginin üzerinde pozisyon devam ediyor. Dışarıda ihlal başlıyor, içeride devam ediyor. Bu pozisyon penaltı olmalıydı.

Bahattin Duran: Yardımcısına teslim olacak bir pozisyon değil. 3 tane teması var Kazımcan’ın ama Volkan Bayarslan hiçbirine müdahale etmedi. Bana göre de bu pozisyon penaltı. Kayarak müdahale kontrolsüz ve ceza sahası içine kadar temas devam ediyor. Penaltı artı sarı kart gerekirdi.

“45. dakikada Boey’in ceza sahası içinde Gökcan’a yaptığı müdahale penaltı mı?”

Deniz Çoban: Birkaç açı var. Bir açıdan temas var gibi gözüküyor. Bu temas bu oyuncunun pozisyonunu dengesini bozar mı ona bakmak lazım. Hakem penaltı verse de bunu kabul ederdim. Tamamen hakem kararına kalmış bir şey. Saygı duyuyorum.

Bülent Yıldırım: Ayağa etkili bir ayak darbesi yok. Bileği çok sağlam basıyor ama düşüşü çok farklı. Bu pozisyonda devam kararı doğru.

Bahattin Duran: Futbol temas oyunu, bu temasta oyuncunun pozisyonu bozulmaz ve devam kararı doğru.

“Sequeira’nın Sacha Boey’e faulü var mı, kart gerekir mi?”

Deniz Çoban: Sarı kart çıkmalıydı, sarıdan fazlasını bile konuşabiliriz?

Bahattin Duran: Ben de faul artı sarı kart çıkması gerektiğini düşünüyorum.

Bülent Yıldırım: Net faul ve sarı kart.

Bakambu’nun Vukovic’e yaptığı müdahalede penaltı gerekir mi?

Deniz Çoban: Derbideki Icardi-Ghezzal pozisyonuyla ilgisi yok. Top iki oyuncunun da ortak topu. İkisi de vurabilir. Bakambu ayağını topa doğru savuruyor. Ayaklar ortak topa uzandığı için çarpışıyor. Benim için asla penaltı yok. Zaten Pendikli oyuncular da korner istiyor.

Bülent Yıldırım: Ortak top var. İki oyuncunun da topa uzanma zamanlaması aynı. Karar korner olmalıydı. Penaltı söz konusu değil.

Bahattin Duran: Bakambu topla oynamamış olsa farklı bir şey konuşurduk ama topa müdahalesi var. Geçikmiş bir darbe de yok. Burada penaltı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx