Osmanoğlu Ailesi: Atatürk’e hakareti kabul etmiyoruz

İlber Ortaylı’nın nikah şahidi olduğu, İkinci Abdülhamid’in torunu Orhan Osmanoğlu’nun kızı Berna Sultan Osmanoğlu’nun düğününde Atatürk’e yapılan hakaretler büyük tepkiye yol açmıştı.

Tepkilerin ardından Osmanoğlu Ailesi bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“17.02.2024 tarihinde gerçekleşen bir düğün töreninde kaydedilen, düğüne konuk olan bazı kişilere ait, bizim de hiç tasvip etmediğimiz çeşitli görüntüler, haklı olarak kamuoyunda çeşitli tartışmalara ve tepkilere neden olmuştur.

“ATATÜRK’E KARŞI SAYGI SINIRLARINI AŞAN HİÇBİR GÖRÜŞ, YORUM…”

Maalesef bu görüntülerdeki davranış ve ifadeler, Sultan İkinci Abdulhamid’in kızı Ayşe Sultan’ın torunları ve Osmanoğlu Ailesi’nin fertleri olarak bizlerin görüşüymüş gibi algılanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e karşı saygı sınırlarını aşan hiçbir görüş, yorum ve beyanı kabul etmediğimizi, aile mensupları olarak bu açıklamaları onaylamadığımızı, açık ve net bir biçimde ifade ediyoruz.

“GÖNÜLDEN BAĞLILIK İÇERİSİNDEYİZ”

Bilakis bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucularına, yasalarına ve kurumlarına gönülden bağlılık içerisinde bulunan, modern Türkiye’nin vatandaşı olmaktan gurur duyan, bunu tüm dünyada bulunduğu her ortam ve platformda dile getiren, milli kültürümüzü, muasır
medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmayı kendisine şiar edinmiş kişileriz. Bu vesileyle değerli kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Osmanoğlu Ailesi Mensupları:
Mediha Nami Osmanoğlu Martinez Hernandez
Fethiye Nami Osmanoğlu Bory
Adile Nami Osmanoğlu Tars
Gülnur Nami Osmanoğlu Ragot
Ayten Nami Osmanoğlu Kunter
Roksan Kunter Özkan”

NE OLMUŞTU?

İkinci Abdülhamid’in torunu Berna Sultan Osmanoğlu, İstanbul’daki düğün töreniyle evlenmişti. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Refah Partisi eski milletvekili Şevki Yılmaz, çiftin nikah şahidi olmuştu. Düğünde konuşma yapan Yılmaz, “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” diyerek Atatürk’e hakaret etmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx