Microsoft’ta yüzler gülüyor: Windows 11 kullanıcı sayısı belli oldu!

Microsoft, Ekim 2021’de yeni Windows 11 işletim sistemini kullanıma sundu. İlk çıktığında can sıkan hatalar nedeniyle kullanıcıları canından bezdiren bu sürüm, son dönemlerde ise yeni özellikleri ile adından söz ettirir hale geldi.

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde Windows 11’e yükseltme yapabilme imkanı sundu. Bu da yeni sürümün hızlıca yaygınlaşmasını sağladı. Son paylaşılan rapor ile birlikte ise Windows 11 kullanıcı sayısı belli oldu.

Windows 11 kullanıcı sayısı giderek artıyor

Yaklaşık iki yıldır kullanımda olan Windows 11; akıcı arayüz ve yenilenmiş başlangıç menüsü, görev çubuğu, dosya gezgini bir yana ekran alıntısı aracına video kaydı seçeneği gibi önemli yenilikleri beraberinde getirdi. Bu yenilikler, kullanıcıların yeni sürüme geçmesi için bir neden oluşturdu.

Microsoft tarafından Windows Central ile paylaşılan verilere göre Windows 11‘in kullanıldığı aktif cihaz sayısı 400 milyonu aştı. Şirket, yeni işletim sisteminin 2024‘ün başlarında yarım milyar kullanıcıya ulaşacağını tahmin ediyor.

Aslına bakacak olursak Windows 11, bir önceki sürüme göre daha yavaş yayıldı. Öyle ki Windows 10, bir yıldan biraz fazla bir süre içerisinde aynı sayıya ulaştı yani 400 milyon aktif cihazda kullanılmaya başlandı. 2020 yılının başlarında ise 1 milyar kullanıcıyı aştı.

Windows 11‘in eski sürüme kıyasla daha yavaş yayılmasının bazı sebepleri yok değil. En önemli neden ise Microsoft’un Windows 11 için TPM 2.0 teknolojisini şart koşması. Güvenlik ile ilgili olan bu teknoloji 2018’den önce üretilen çoğu bilgisayarda olmadığı için kullanıcıların önemli bir kısmı yükseltme yapamadı.

Tabii Microsoft, her şeye rağmen Windows 11‘in kullanıcı sayısı için hedefe ulaştı. Şirket, demin sözünü ettiğimiz TPM 2.0 teknolojisi gibi bazı şartlar nedeniyle yeni sürümün kullanıcı sayısının Windows 10’a kıyasla daha yavaş artacağını zaten tahmin ediyordu.

Şu anda en popüler Windows sürümü, 2015 yılında çıkış yapan Windows 10. Fakat önümüzdeki dönemlerde bu durum değişebilir. Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Windows 11 kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx