Kulis: DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararının perde arkası

DEM Parti’nin İstanbul’da kendi adayını çıkaracağının belli olduğu iddiası konuşulurken; partinin bu kararı almasında, parti tabanının “kendi adayımızı çıkaralım” çağrısının etkili olduğu ve “Ekrem İmamoğlu’nun Kürtlerin hayatına dokunamadığı” öne sürüldü. 

Duvar’da yer alan kulis bilgisine göre, DEM Parti’nin kararında CHP ile yapılan müzakerelerde taleplerin karşılıksız kalması bir yana en çok parti tabanının “adayımızı çıkaralım” tutumu etkili oldu. Yakın zamanda Rawest Araştırma’nın “DEM Parti aday çıkarmalı mı?” sorusuna yüzde 70 “çıkarmalı” yanıtı ile dikkat çeken anket sonucunu hatırlatanlar, “Bu sonucu CHP de iyi okumalı. 5 yılın ardından aslında bu anketin tersinin olması beklenirdi.

Ama görünen o ki, CHP belediyeleri önceki seçimde oy aldıkları DEM Parti seçmeninin hayatlarına dokunamamış, geçen 5 yılda olumlu anlamda bir algı oluşturamamış. İzmir, Mersin’de bu bir ölçüde vardı ama İstanbul’da Kürt seçmen ‘İmamoğlu’ndan memnunuz, devam etmeli’ demiyor” dedi.

Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın aday olacağı iddia edilmişti. DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığı konusuna açıklık getirmiş; “Başak arkadaşımızın yaptığı açıklamanın kendisi bizim açımızdan resmi başvuru niteliğindedir” demişti. 

TIKLAYN – İsmail Saymaz: Dem Parti Başak Demirtaş ile eski HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nu eş başkan adayı olarak İstanbul’a düşünüyor

TIKLAYIN – DEM Parti: Başak Demirtaş’ın yaptığı adaylık açıklaması bizim açımızdan resmi başvuru niteliğindedir

TIKLAYIN – Siyasetin gündemi Başak Demirtaş’ın olası adaylığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx