Küçük Bir Hareket ile Migren Ağrılarınıza Kolayca Son Verebilirsiniz!

Çekilmeyen migren ağrıları çok can sıkıcı olabiliyor. Tiktok’ta olan yeni bir akım sayesinde insanlar migren ağrılarına son vermenin kolay yolunu bulmuş. Bakalım nasıl kurtuluruz bu ağrıdan?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres…

Milyonlarca Tiktok kullanıcısı son zamanlarda migrenlerini veya baş ağrılarını hafifletip hafifletmeyeceğini görmek için ayaklarını sıcak suya sokuyor ve birçok insan işe yaradığını söylüyor.

Kısa bir süre önce artık makarna ve pirinç yemenin tehlikelerini açıklayan acil tıp doktoru Dr. Joe, bu numaranın neden işe yarayabileceğini açıklayan bir Tiktok videosu yayınladı:

Her şeyden önce, sıcak suyun bacaklarınızdaki kan damarlarını genişlettiğini ve kan akışını beyninizdeki zaten genişlemiş olan kan damarlarından uzaklaştırdığını söylüyor.

Dr. Joe’nun ayaklarınızı sıcak suda bekletmenin migren/baş ağrısı semptomlarını azaltabileceğini söylemesinin bir başka nedeni de sıcak suyun kasları gevşetmesi ve gerginliği azaltmasıdır.

Dr. Joe’ya göre, sıcak suyun vücudunuzun ağrı algısını modüle ettiği de bilinmektedir.

Son olarak, plasebo etkisi yaratabilir. Videoda “baş ağrısıyla ilgili bir şey yaptığınızı hissediyorsunuz ve bu nedenle baş ağrısı geçiyor” dedi doktor.

BuzzFeed bu konu hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için Dr. Joe ile konuştu. “Migren semptomlarını hafifletmek için ayaklarınızda sıcak su kullanmanın ardındaki fikir, hidroterapi ve vücudun vasküler sistemi ilkelerine dayanmaktadır.”

“Ayakları sıcak suya daldırmak kan damarlarının genişlemesine yardımcı olabilir, bu da baş bölgesinden kan akışının artmasını kolaylaştırarak migren semptomlarını hafifletebilir.”

Peki, neden özellikle ayaklar? Sadece sıcak bir duş aldığınızda, ısının daha genel olduğunu ve özellikle kan akışını kafadan uzağa çekemeyebileceğini söyledi.

“Bununla birlikte, bu teknik için bilimsel kanıtların sınırlı olduğunu ve herkes için işe yaramayabileceğini belirtmek önemlidir” diye ekledi.

Suyun ne kadar sıcak olması gerektiğine gelince, Dr. Joe suyun “sıcak olması ancak haşlayıcı olmaması” gerektiğini söyledi. Güvenlik için suyun 37 derece ile 43 derece arasında tutulmasını öneriyor.

Sonuçları fark etmek için ayaklarınızı ne kadar süre bekletmeniz gerektiğini de merak ettik. “Bu kişiden kişiye değişir, ancak genellikle 20 ila 30 dakika iyi bir başlangıç noktasıdır. Islatma sırasında nasıl hissettiğinize bakmak, sıcaklığı ve süreyi gerektiği gibi ayarlamak çok önemlidir” dedi.

Tüm bunlarla birlikte, Dr. Joe migren için öncelikle reçeteli ilaçları tavsiye etmektedir. “Reçetesiz veya reçeteli ilaçlar, migrenin arkasındaki mekanizmaları hedef almak için özel olarak formüle edilmiştir ve genellikle daha etkili ve daha hızlı etkilidir.”

“Hidroterapi tamamlayıcı bir tedavi olarak düşünülebilir ancak tıbbi tedavinin yerine geçmez.”

Doktora göre ağrınızı azaltmanın başka yolları da var.

Kafein bazı kişiler için migren yönetiminde faydalı bir araç olabilir, ancak diğer kişilerde migreni tetikleyebilir, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Alına veya boynun arkasına soğuk veya ılık kompres uygulamanın semptomları azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Derin nefes alma ve gevşeme egzersizleri gibi stres yönetimi teknikleri yardımcı olabilir.

Yeterli uyku ve düzenli egzersizin de faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Alkol ve belirli yiyecekler gibi bilinen tetikleyicilerden kaçınmak gibi diyet değişiklikleri yardımcı olabilir.

Son olarak Dr. Joe, migrenin birden fazla potansiyel tetikleyicisi ve semptomu olan karmaşık bir durum olduğunu ve kişiden kişiye önemli farklılıklar gösterdiğini vurguluyor.

“Bir birey için işe yarayan bir şey bir başkası için işe yaramayabilir. Bu nedenle, özellikle migren sık veya şiddetli ise, kişiselleştirilmiş bir tedavi planı için bir doktora danışmak çok önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx