Konut ve İkinci El Araç Satışında İlan Girme Kuralları Değişti! Uymayana 100 TL’ye Kadar Ceza Var

Hükümetin piyasadaki şişkinliği almak için ilan sitelerine yönelik çıkardığı yeni yönetmelik bugün devreye girdi. Artık konut ve otomobil satışı için ilan girerken, TC kimlik, ad soyad ve telefon numarası sisteme yüklenecek. Aldatıcı ilana ise 100 bin TL’ye kadar ceza var.

Konut ve ikinci el otomobilde fahiş fiyatları önleyecek yeni ilan düzenlemesi bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Artık online ortamda konut veya otomobil satmak isteyen herkes, icaret Bakanlığı’nca kurulan Elektronik İlan Doğrulama Sistemi’ne (EİDS) C kimlik numarası, ad-soyad ve cep numarası bilgilerini girmek zorunda.

Sisteme ilk etapta e-Devlet şifresi ile giriş yapılacak.

Ayrıca, kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da sahibi tarafından yetkilendirilmeyen taşınmaz veya taşıtın ilana konulması da yasak.

Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleriyle doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecek.

Düzenlemeyle ilan sitelerine de üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce ikinci el taşıtın veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapma yükümlülüğü getirildi.

Tüm bunlara rağmen aldatıcı ilan yüklemeye devam edenlere ise 100 TL’ye kadar ceza kesilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx