İngiltere, Adobe’nin 20 milyar dolarlık Figma satın almasıyla ilgili soruşturma başlattı

“2. aşama” araştırması, bir grup bağımsız uzmanın birleşmenin tasarım yazılımındaki rekabeti azaltıp azaltmayacağını belirlemesini sağlayacak. CMA’nın incelemeyi tamamlamak için 27 Aralık’a kadar süresi var.

Şirket, haziran ayında yeni soruşturma planları açıklandığında CMA’nın iddialarını reddetmiş ve satın alma işlemini tamamlayacağından oldukça emindi. Daha önce, Figma’yı bağımsız bir şirket olarak göreceğini ve fiyatları artırma planları olmadığını söylemişti.

CMA’nın ilk araştırması, Figma’nın web işbirliği platformunun önemli bir pazar payına sahip olduğunu ve Adobe’nin görece yeni gelen ürünü satın alması durumunda rekabetçi bir “rekabetin” ortadan kalkacağını belirledi.

İngiltere, Adobe’nin 20 milyar dolarlık Figma satın almasıyla ilgili soruşturma başlattı

Kurum o sırada, bunun daha yüksek fiyatlara ve daha az yeniliğe yol açabileceğini söyledi. Bu arada Adobe, Figma’yı satın almanın her iki şirketin ürünlerini de güçlendireceğini savundu. Creative Cloud uygulamaları, Figma’nın ortak çalışma özelliklerinden bazılarını alırken, Figma’nın platformu, Adobe’nin bazı işlevlerinden yararlanacak.

Adobe, Figma birleşmesini yıl sonuna kadar tamamlamayı umuyor. Ancak yine de bir ABD soruşturmasıyla karşı karşıya ve Avrupa Birliği kararını 7 Ağustos‘a kadar verecek. Başka bir deyişle, satın alma işleminin zamanında veya tamamen tamamlanacağının garantisi yok. Bu ajanslardan herhangi biri birleşmeyi engeller veya uzun süreli bir inceleme yürütürse, Adobe planlarını yeniden düşünmek zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx