Dilan ve Engin Polat Kara Para Aklama İşlemini Nasıl Yaptı?

Lüks yaşamları ve paylaşımlarıyla dikkat çeken Dilan ve Engin Polat çifti, kara para aklama ve vergi kaçırma suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Olayı soruşturan polis ekipleri, Polat çiftinin kara para aklama işlemini nasıl yaptığını ortaya çıkardı.

Türkiye’nin gündemine oturan Dilan ve Engin Polat’ın, İstanbul Mali Şube’de verdiği ifadenin detayları ortaya çıktı. Olayın soruşturan polis ekipleri, Polat çiftinin kara para aklama işlemini nasıl gerçekleştirdiğini ortaya çıkardı.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre; kara para aklama işlemi hiçbir sigortalı çalışanı olmayan ve tasfiye halindeki şirketler üzerinden yapıldı. Polislerin üzerinde durduğu ilk şirket, Dilan Polat’ın reklam yüzü olduğu Rise and Shine Kozmetik İthalat İhracat Sanayi Ticaret Ve Anonim Şirketi oldu. Şirketin yetkilisi, Engin Polat’ın dayısının eşi olarak gözüküyor. Şirketin sahibi ise Engin Polat’ın babası Sezgin Polat’ın sahibi olduğu  Dipomed Medikal. Polis ekiplerinin tespitine göre, kozmetik şirketi tasfiye halinde olan 4 şirketten toplam 160 milyon liralık fatura almış.

Polislerin sorusu üzerine Engin Polat ilk olarak firmalar ile ilgili bir bilgisinin olmadığını, aralarında ticari bir ilişki de bulunmadığını savundu. Ancak sonrasında polis ekiplerinin belgeleri ortaya çıkarmasıyla; “Rise and Shine unvanlı şirket dayımın karısı Nilgün Yılmaz’a ait olduğunu bilirim, babama ait Dipomed firması ile bağını bilirim. Dipomed firmasının sahibi babam Sezgin Polat’ın vekaleten bu firmayı yönettiğini bilirim. Rise and Shine firmasından paraların şahsıma ait MİLDA Gayrimenkul firmasına aktarıldığını kabul etmiyorum. Fakat MİLDA gayrimenkul firmasında inşaat işine başlayacağımdan, dönem dönem babam Sezgin Polat’tan borç aldığımı biliyorum, bunlarda resmi defter ve belgelerde mevcuttur.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca, Dilan Polat’ın kardeşi Sıla Doğu’nun el konulan telefonundan birçok sahte fatura delili de ortaya çıktı.

Engin Polat, Sıla Doğu’nun ticaretinin kendisiyle alakasının olmadığını, sahte faturaları kimden temin ettiğini bilmediğini savundu.

Son olarak suçlamaları kabul etmeyen Engin Polat, “DP güzellik, Dipomed ve Rise and Shine ile akrabalarım olmasına rağmen bir ticari bağım yoktur, bankaya gidemediğimden dolayı babamda vekaletim bulunmaktaydı. Nakit yatırım ve çekim işlemlerinin vekaleten genelde babam yapmıştır. İnşaat başlamak için kaynak sağlamak için firmaları ve gayrimenkulleri bu firmaya aktardım. Bu mallar bizim yıllardır birikimlerimizdir, babamın vekâleti olması sebebi ile hesabıma nakit girişlerini kasadan babam yapmıştır, sebebi budur, suçlamaları kabul etmiyorum” savunmasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx