Çobanbey OSB’de çarklar dönüyor

Fırat Kalkanı Harekâtı ile 7 yıl önce terör örgütü DAEŞ’in elinden kurtarılan Suriye’nin kuzeyindeki Çobanbey’de, Türkiye’nin desteğiyle yeni bir hayat kuruldu. Güvenle birlikte ekonominin çarkları dönmeye başladı. Bölgede artık üretim ve ihracat yapılıyor. Sınırda kurulan organize sanayi bölgesinde (OSB) üretim yapan ve üretime hazır imalathane sayısı 1.215’e, üretimde istihdam edilen kişi sayısı 3 bin 500’e ulaştı.

EN ÇOK AYAKKABI İHRAÇ EDİLİYOR

Şehrin ekonomisinin canlanmasında büyük rol üstlenen Çobanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde en fazla ayakkabı, mobilya, deri mont, demir işleri yapılıyor. Ayakkabı üreten Suriyelile; Irak, Suudi Arabistan, Libya ve Rusya’ya ihracat yapıyor.

250 BİN YENİ İSTİHDAM

Ekonominin merkezi haline gelen merkeze giriş yapan araç sayısı günlük bin 800’e, yaya olarak giriş yapan kişi sayısı ise günlük 3 bin 500’e ulaştı. Çobanbey’in yanı sıra Cinderes, İdlib, Azez, Maare, El-Bab ve Soran’da da çalışmalar sürüyor. Bu merkezlerin hizmete hazır hale getirilmesi ile toplam 2 bin 857 imalathanede 250 bin kişi istihdam edilecek. Böylece güvenli bölgenin ekonomik yükü büyük oranda giderilmiş olacak. Sağlanan istihdam, bölgeye dönüş anlamını da taşıyor. Dönüşlerin en somut göstergesi Çobanbey’in hızla artan nüfusu. Harekât öncesinde 7 bin olan nüfus 7 yılda 80 bini aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir