Zayıf kan dolanımının 10 belirtisi

Kan dolanımı, kanın bedende taşınmasını tabir eder. Dolanım sistemi, kalp tarafından yönetilen kapalı bir sistemdir. Hücrelerin çalışması için gerekli olan oksijen, glikoz ve başka elementleri kalpten taşıyan atardamarları ve hücrelerin atık eserleri olan üre ve karbondioksiti kana taşıyan toplardamar sisteminden oluşur.

Kan ve organları oluşturan hücreler ortasındaki alışveriş, arteriyolleri (küçük atardamarlar) venüllere (küçük damarlar) bağlayan çok ince damarlar olan kılcal damarlar ağı düzeyinde gerçekleşir.

Zayıf kan sirkülasyonu bu sistemi tesirler. Zayıf deveran en sık olarak bacakları tesirler ve varisli damarlara, bacaklarda tartı hissine ve ayak bileklerinde ve baldırlarda şişmeye yol açar. Makus sirkülasyon, etkilenen damarlara bağlı olarak kalp krizine, felce, böbrek yetmezliğine ve yürüme güçlüğüne yol açabilir. Raynaud sendromu üzere kan deveranı hastalıkları ekstremiteleri, elleri ve ayakları tesirler.

Zayıf kan deveranının nedenleri

Kan dolanımı bozukluğuna yol açabilecek farklı nedenler vardır. Genel olarak hareketsiz hayat biçimi ve daha az çeşitli ve daha endüstriyel beslenme formu, dolanım yetmezliklerini tetikler.

Zayıf dolanıma neden olan ana faktörler şunlardır:

Kalıtsal faktör

Varisli bir akrabanız varsa, varise sahip olma riskiniz yüzde 50’dir ve her iki ebeveynde de olduğunda risk yüzde 90’dır. Zayıf sirkülasyonun ana nedenlerinden biridir. Ayrıyeten genetik faktör varlığında, örneğin 20 yaşından itibaren çocuklar çok küçük yaşta küçük varisler yaşayabilirler.

Hareketsiz hayat tarzı

Hareketsiz ömür şekli, fizikî aktivite eksikliği, çok uzun mühlet oturmak yahut ayakta durmak kan sirkülasyonunu olumsuz olarak tesirler. Hareketsiz hayat usulü günde en az 7 saatinizi oturma durumunda geçirmeniz manasına gelir.

Fazla kilo ve obezite

Kişi çok kilolu yahut obeziteyse, organlar sıkışır ve kan dolanımı verimli çalışamaz. Tansiyon artar ve sirkülasyon sistemi zayıflar. Doymuş yağlar ve endüstriyel eserler açısından çok varlıklı bir diyet damarları tıkayabilir. Bu nedenle beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Sigara içmek

Düzenli olarak sigara içmek, deveran zayıflığına yol açar. Tütünde bulunan hususlar damarların duvarlarına ziyan verebilir ve damar tıkanmalarına neden olabilir. Sigara içmek birebir vakitte kanın pıhtılaşmasını da etkileyerek atardamarlarda pıhtı oluşumunu tetikler. Bu, kalp krizi, felç ve hatta flebit (bacakta bir damarda pıhtı) üzere çok önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabilir.

Çok sık uçağa binmek yahut otomobil sürmek

Çok uzun müddet oturmak, uçakta olduğu gibi büyük bir baskı altında olmanın yanı sıra, sirkülasyon sıkıntılarına ve daha da berbatı birtakım durumlarda bir pıhtıyı yerinden oynatarak emboliye neden olabilir. Bu nedenle, kan dolanımının güzel olması için uzun uçuşlarda tertipli olarak hareket etmeniz kıymetlidir. Ayrıyeten kan basıncını artırmak için ayak bileklerini ileri geri döndürme de önerilir.

Yüksek tansiyon

Kötü kan deveranı ekseriyetle yüksek tansiyon ile alakalıdır. Yüksek tansiyon beslenme yetersizlikleri, çok kilo yahut obezite, çok hareketsiz bir hayat şekli, çok alkol, tütün yahut ilaç tüketimi, çok fazla gerilim ve hatta hiperglisemi üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Zayıf kan sirkülasyonunun belirtileri

Etkili kan dolanımı, organların düzgün çalışması için gerekli oksijen ve besinleri sağlar. Kan deveranı zayıfladığında eller, ayaklar, bacaklar ve ayak bilekleri üzere uzuvlar üzerinde ve hatta önemli hadiselerde bazen muhakkak organlar üzerinde direkt bir tesir gözlemlenir. Bilhassa felç ve hatta böbrek meseleleri üzere beyne ziyanlı kronik hastalıkların ortaya çıkmasıyla birlikte fizikî belirtiler ortaya çıkar.

Bazı fizikî işaretler, zayıf kan deveranını hakkında size ipuçları verebilir. İşte bazen görünür ve bazen yalnızca içsel olarak hissedilen 10 belirti:

1. Bacaklarda yük hissi

Venöz yetmezliğin en yaygın belirtilerinden biri bacaklarda tartı hissidir. Bu sorunu hafifletmek için bacaklarınızı kaldırabilir, kompresyon çorabı giyebilir ve hatta ayak bileklerinden başlayıp uyluklara kadar bacaklarınıza soğuk uygulayabilirsiniz.

2. Şişlikler

Bacaklarad tartı hissine birçok durumda şişlik eşlik eder. Ödem (bacakların yahut ayak bileklerinin olağandışı şişmesi) de gözlenebilir. Ödeme, bilhassa sıcaklıklar yüksek olduğunda yanma hissi ve rahatsızlık da eşlik edebilir.

3. Flebit

Flebit, bir damarın kan pıhtısı ile tıkanmasıdır. Paraflebit olarak da isimlendirilen yüzeysel flebit durumunda, etkilenen bölge ağrılı, kızarmış ve sertleşmiş bir haldedir. Flebit ayrıyeten derin olabilir ve baldır yahut uylukta ödeme eşlik edebilir. Ağrı, alt ekstremitede şişlik yahut cilt sıcaklığında artış fark ederseniz, rastgele bir tromboz riskini ortadan kaldırmak için kesinlikle bir uzmana başvurun.

4. Karıncalanma

Kan sirkülasyonundaki bir dengesizlik, eller yahut ayaklarda karıncalanmanın ortaya çıkmasıyla kendini gösterebilir. Bu karıncalanma hissi birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Bedenin makul bölgelerini sıkıştıran bir duruşun uzun vadeli korunması bu karıncalanmaya neden olur. Bu karıncalanmaları yatıştırmak için konum değiştirebilir yahut bacaklarınızı germek için bir mühlet yürüyüş yapabilirsiniz.

5. Kaşıntı

Karıncalanmaya kimi durumlarda kaşıntı da eşlik edebilir. Hareketlendiğinizde bu his kaybolur, kan sirkülasyonu daha kolay gerçekleşir.

6. Ağrılar ve kramplar

Zayıf kan sirkülasyonu nedeniyle eklem ve kas dokusu zayıflayabilir. Bu, eklem ağrısına ve kas kramplarına neden olabilir.

7. Olağandışı yorgunluk

Zayıf kan sirkülasyonu bedeni zayıflatır ve hücrelerin çalışmasını zorlaştırır. Bu nedenle bu fonksiyon bozuklukları, çok ağır bir yorgunluk hissine neden olur ve etkilenen kişinin hayat kalitesini tesirler.

8. Yüksek tansiyon

Kötü kan deveranı, yüksek tansiyona neden olabilir. Kanın daha fazla hücreye ulaşması için kalp daha süratli çalışır.

9. İskemik inme yahut beyin enfarktüsü

İskemik inme olarak da isimlendirilen beyin felci, bir kan pıhtısı nedeniyle gerçekleşir. Ani uyuşukluk ve lisan bozuklukları en yaygın belirtilerdir.

10. Kalp krizi

Kalp krizi, kalp kasını besleyen bir yahut daha fazla atardamarın tıkanmasıyla ortaya çıkar. Her yıl binlerce kişi kalp krizi nedeniyle ömrünü kaybetmektedir. Yaş yahut genetik üzere belli risk faktörleri dışında ömür usulü değişiklikleri yoluyla risk azaltlabilir.

Kan dolanımını düzgünleştirmek için ipuçları

Venöz tromboz, varis ve pulmoner emboliyi önlemek için kompresyon çorabı giyilmesi önerilir. Bu çoraplar, kas aktivitesi sırasında ve birebir vakitte istirahatte bir sıkıştırma uygulayarak damarlardaki kan dolanımını düzgünleştirir.

Yatakta bacaklarınızı yükseltmek yerçekimini ortadan kaldırır, toksinleri yok eder, ödemi düzenler ve bu nedenle zayıf kan dolanımının neden olduğu belirtileri hafifletir.

Çalışırken güzel bir duruş benimseyin. Sırtınızı ve başınızı düz tutun, ayaklarınızı yere düz basın. Her saat başı kalkın ve en az 10 adım atın.

Diyaframı uyarmak ve omurgayı germek için otururken küçük kas antrenmanları yapın. Örneğin ayak bileklerinizle küçük dönüşler yapın. Gün boyunca bol su tüketin. Günde 1,5 ila 2 litre su için.

Aktif kalmak ve nizamlı fizikî aktivite yapmak, kan sirkülasyonu bozukluklarının azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı olur. İster yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapın, sistemli olarak bisiklet kullanın, hatta her saat başı 5 dakika bacaklarınızı esnetin, her hareket daha yeterli kan sirkülasyonuna katkıda bulunur.

Related Posts

Gerçek mi masal mı: Diş macunundaki florür sıhhatsiz mı?

Hemen çabucak tüm kozmetik eserlerimizde her cinsten çok heceli içerikten oluşan uzun bir liste var. Bunlar, eserin işini düzgün yapmasını …

Aşı karşılarından tehdit alan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un kapısına dana lisanı attılar!

Pandeminin başlamasından bu yana hem kendi toplumsal medya hesapları hem de farklı basın-yayın kuruluşları aracılığıyla Covid-19’la ilgili …

Uzay iktisadı rekor kırdı

Son yıllarda her geçen gün gelişen uzay teknolojilerinin ekonomik boyutuna ait yeni bir rapor yayımlandı. Uzay Vakfı tarafından yayımlanan bir …

Maymun çiçeği virüsü kimleri tehdit ediyor?

Covid-19 pandemisiyle birlikte ‘maymun çiçeği virüsü’ tehdidi de artarak devam ediyor. Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu , bu virüsün en çok kimleri …

Boyutların Diyaloğunda 4 mevsimin izleri

Suriyeli ressam Faruk Muhammed’in “Boyutların Diyaloğu” isimli fotoğraf standı İstanbul’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Viyana’da yaşayan …

Anksiyeteyi Azaltmak İçin 8 Farkındalık Püf Noktasını Öğrenin

Anksiyetede farkındalık, günlük hayata ve tipik olarak çabukla yaşadığımız şeylere dikkat etmekle ilgilidir. Vücuda geri dönerek zihninizdeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.