Yapay Zeka Yatırımı: Danışmanlık Devi Bu 2 Altcoini Seçti!

ChatGPT’nin ortaya çıktığı altı aylık süreçte kripto para piyasasında çok şey değişti. Danışmanlık devi Motley Fool analistleri, yeni bir raporda, yapay zeka teknolojisine ev sahipliği yapabilecek 2 Blockchain’den bahsediyor.

Bu 2 altcoin, yapay zeka ile değişim vaat ediyor

Yapay zekanın yükselişinden en çok hangi kripto para birimlerinin faydalanacağı merak konusu. Motley Fool analistlerine göre, öne çıkan iki Blockchain, Solana (SOL) ve Cardano (ADA) olabilir. Her ikisi de tarihsel olarak Ethereum’a (ETH) rakip olmak için arka planda kaldı. Ancak yapay zeka sayesinde bu durumun yakında değişiklik göstermesi bekleniyor…

https://twitter.com/solana/status/1661085311231770628

Solana (SOL)

Solana, Ethereum’a benzer, oldukça gelişmiş bir Katman-1 Blockchain ağıdır. Bunun pratik açıdan anlamı, Solana’nın NFT’ler ve DeFi kadar Blockchain ve kripto dünyasının hemen hemen her yönüne dahil olmasıdır. Bu da yapay zekanın sindirmesi, izlemesi ve analiz etmesi için muazzam miktarda veri oluşturur.

ChatGPT gibi üretken AI programları ile yakında bu veriler hakkında soru sormak ve doğal dil formatında yanıt almak mümkün olacak. Bu hedefi göz önünde bulunduran Solana, yeni bir ChatGPT entegrasyonu üzerinde çalışıyor. Bu eklenti, en büyük e-ticaret ve seyahat markalarının da ChatGPT’yi kullanıcılarına sunmak için üzerinde çalıştıkları eklentiye benzer.

https://twitter.com/solana/status/1661085312351600640

Bu entegrasyon hayata geçtiğinde, Solana’nın Blockchain verilerinin dünyasını ChatGPT’ye açacak. Bu verileri analiz etmek için saatler harcamak yerine, “Solana’nın NFT satış hacmi bu çeyrekte neden düştü?” gibi sorular sorabileceksiniz. Başka bir deney, Solana ağında NFT satın almak gibi eylemler gerçekleştirebilen ChatGPT destekli bir bot içerir. Tüm bunlar, Solana için çok daha fazla ana akım benimsemeye ve daha yüksek bir değerlemeye yol açacak.

Cardano (ADA)

Cardano aynı zamanda en büyük Katman-1 Blockchain ağlarından biridir. Ancak sabırlı, uzun vadeli büyüme planını yatırımcılarına anlatmakta her zaman zorluk çekti. Cardano 2017’den beri piyasada olmasına rağmen, hiçbir zaman 3,10 doların üzerine çıkmadı. Muhtemelen “2017’de Cardano’ya 100 dolar yatırsaydınız bugün 1 milyon dolarınız olurdu” gibi bir hikaye okumayacaksınız. Bunun nedeni, Cardano’nun yaklaşık 0,32 dolardan işlem görmesi. Yani beş yıl önceki fiyatla neredeyse aynı konsumda.

Bununla birlikte, Cardano’nun gelecekteki fiyatı, yapay zekayı entegre etmeye yönelik son çabalardan destek alıyor. Örneğin, kaç kişi SingularityNET’in artık Cardano tabanlı kripto para olduğunu biliyor? Bu nedenle Cardano, yapay zeka için başvurulacak Blockchain haline gelirse, mücevher olarak görülmeye başlayabilir.

ChatGPT ile yatırım yapmadan önce…

ChatGPT ile ilgili en yaygın yanılgı, bir şekilde geleceği tahmin edebilmesidir. Bu nedenle, sosyal medya, ChatGPT’nin bir kripto paranın fiyatını tahmin ettiği iddiasıyla ilgili hikayelerle dolu. Aslında, şu anda hem Solana hemde Cardano’nun gelecekteki fiyatlarını tahmin eden ChatGPT hakkında hikayeler bulabilirsiniz.

Ancak ChatGPT’nin tasarlandığı şey bu değildir. Aslında, ChatGPT ilk kullanıma sunulduğunda, kurucuları özellikle yatırım tavsiyesi verme yeteneğini sınırladılar. Sözde ChatGPT fiyat tahminleri, aslında ChatGPT’nin yetkisiz bir “jailbreak” sürümüne dayanır.

Ayrıca, herhangi bir üretken yapay zeka programının her zaman üzerinde eğitildiği verilerle sınırlı olduğunu belirtelim. ChatGPT, 2022’nin sonunda ilk kez kullanıma çıktığında, yalnızca 2021 ve öncesindeki verilerle eğitilmiştir. Ancak geçen yıl kripto yatırımcılarının ilgisini çeken çok şey oldu.

Yapay zeka ile kripto sahnesinde sırada ne var?

Yapay zeka ile mümkün olanın yalnızca yüzeyini izliyoruz. Wall Street firmaları şimdiden ChatGPT tarafından desteklenen kendi yapay zeka yatırım danışmanları üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda, bireysel yatırımcılar, sofistike ticaret botları oluşturmak için ChatGPT’nin bilgisayar kodunu kullanıyor.

Çığır açan herhangi bir yeniliğin her zaman kazananları ve kaybedenleri vardır. Analistlere göre, yapay zeka ile başı çeken kripto paralar daha sonra büyük kazananlar olabilir. Yapay zeka inovasyon patlaması devam ederse Solana ve Cardano öne çıkan ilk iki proje olacak. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, ChatGPT kurucusu Sam Altman’da yeni bir proje hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir