WordPress Kırık Bağlantı Nasıl Düzeltilir?

WordPress kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı seo hatalarından biri olan 404 kırık bağlantı hatalarını düzeltmek oldukça Kolaydır. Bu makalemizde hem videolu hem de yazılı olarak kırık bağlantıları nasıl düzelteceğinizi anlatacağız.

Kırık linkler nasıl düzeltilir konulu videomuz iyi seyirler.

Kırık Bağlantı Tespiti Nasıl Yapılır?

Kırık bağlantıların sebep olduğu ve google search console kapsam hatası olarak yansıyan 404 sayfa bulunamadı hatalarının tespitini yapak için kullanabileceğiniz ücretsiz eklentiler ve araçların listesi aşağıdadır.

error404.atomseo.com drlinkcheck.com brokenlinkcheck.com smallseotools.com/websites-broken-link-checker/

Yukarıdaki araçlara ek olarak bu makalede ve yukarıdaki videomuzda anlattığımız Screaming Frog aracını kullanarak kırık bağlantıları tespit etmek için aşağıdaki aşamaları takip edenbilirsiniz.

Screaming Frog Response Codes Taraması

Screaming Frog programımızı açtıktan sonra domain bar kısmına tarama yapmak istediğiniz sitenin ana domainini yapıştırın ve “Star” yazan butona tıklayın.

kırık bağlantı taraması adım 1

Devamında bir alt bölümdeki sekme menüsünden “Response Codes” kısmına tıklayarak açın ve filtreleme bölümünden “All”yazan seçmeli menüyü açın ve “Client Error (4xx)” yazan seçeneğe tıklayın.

kırık bağlantı taraması adım 2

Kırık Link taraması için kullandığımız Screaming Frog programındaki son işlemimiz olan, kırık bağlantıları bir yere not etme ve sonrasında ise düzeltme işlemine geldik. Filtre bölümünden “Client Error (4xx)” filtresini aktif ettikten sonra karşımıza 404 hatası ile karşılaşılan sayfaların bağlantılarının listesi gelecek. Buradaki linkleri bir yere not edin ve bir sonraki aşamamıza geçelim.

Eklenti Kurulumu

WordPress sitemizde tespit ettiğimiz kırık bağlantıları düzelteceğimiz ekleniyi kurmak için wordpress admin panelinize girdikten sonra tarayıcınızın link çubuğuna “/wp-admin/plugin-install.php?s=Redirection&tab=search&type=term” ekini yapıştın ve enter tuşunuza basın. Karşınıza John Godley nin geliştirdiği “Redirection” eklentisi çıkacaktır. bu eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

kırık bağlantı taraması adım 3

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra wordpress admin menüsündeki araçlar kısmından redirection eklentisinin paneline gidin. Dilerseniz tarayıcınızın link kısmına “/wp-admin/tools.php?page=redirection.php” bu eki yapıştırarak hızlıca gidebilirsiniz.

Kırık Bağlantının Düzeltilmesi

Kırık bağlantıları tespit ettik, eklentimizi kurduk geriye kırık bağlantıları düzeltmek kaldı. Eklentimizin paneline girdikten sonra “Add new redirection” kısmının altında bulunan alanları uygun şekilde dolduracağız.

İlk olarak “Source URL” bölümüne kırık 404 hatasına düşüren linkinizi yapıştırın. İkinci olarak “Target URL” kısmına yönlendireceğiniz yeni linki yapıştırın. Üçüncü ve son olarak “Add Redirect” butonuna tıklayarak yönlendirmenizi kaydedin.

kırık bağlantı taraması adım 4

WordPress kullanıcıları için 404 sayfa bulunamadı hatasına sebep olan kırık bağlantıların/linklerin tespitini ve bu hatların adım adım nasıl düzeltileceğini öğrenmiş olduk.

Related Posts

Google gıda dağıtım işine giriyor! [Uçaklarla servis dönemi]

Alphabet gıda dağıtım şirketi olan Wing’in kusursuz bir güvenlik sicili bulunuyor. Ancak dün, şirkete ait otonom insansız hava araçlarından …

WhatsApp, Google Meet ve Zoom’a rakip olacak!

Pandemi sonrası dünya, meslekten eğitime kadar pek çok alanda dijital platforma taşınmış görünüyor. Bu da sanal mdi ise WhatsApp, Call …

iPhone 14 Pro’nun tüm havası parlak ışıkta sönüyor

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde satışa sunuldu ve cihazların ilk incelemeleri ve yorumları da internette …

iPhone 14 modellerinin pil kapasitesi belli oldu

Apple, iPhone modellerinin pil kapasitesini asla açıklamaz ve bu veriler genellikle resmi satışların başlamasından önce internete sızar. Bun …

Honor X40 teknik özellikleri sızdırıldı!

Önümüzdeki hafta, 15 Eylül’de Honor, birkaç gün önce kendisinden söz ettiği X40 akıllı telefonunu resmi olarak duyuracak. Ancak cihaz …

Steam Mağaza Tasarımını Yeniledi: İşte Yeni Görünümü

Dünyanın en popüler çevrimiçi oyun platformu Steam’e önemli bir güncelleme geldi. Bu güncelleme, Steam mağazasında mevcut olarak bulunan kategori …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.