Ülkelerdeki adalet ve reformlar Antalya Diplomasi Forumu’nda tartışıldı

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Belek Turizm Bölgesi’ndeki NEST Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen paneldeki konuşmasında, gerek iç savaş gerekse ülkeler arası savaşlardan sonra adaletin sağlanabilmesi için farklı modellerle çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Adaletin tahsisinde ülke içinde bir hareket başlatılması ve toplumun her kesiminin de bunu istemesi gerektiğini dile getiren Maio, ülke dışından yapılan müdahalelerin felaketle sonuçlanabildiğini kaydetti.

Her ülkenin kendi içinde uygulayacağı yolun farklı olduğunu ifade eden Maio, “Avrupa Birliği olarak bazı ülkelere gidiyoruz, ‘İllaki bu reformu onaylayacaksınız ya da bu uygulamayı yapacaksınız’ diyoruz. Bu korkunç bir yaklaşım.” dedi.

Libya’da 2011’de yaşanan iç savaştaki dış müdahalenin de bir hata olduğunu vurgulayan Maio, 10 yıl sonra barışı intikal ettirmek isteyen bir ülke olarak mücadele ettiklerini dile getirdi.

– “İNSANLARIN İHTİYAÇLARINA KULAK VERİLMELİ”

Libya Milli Birlik Hükümeti Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Necla El-Manguş ise adaletin çok evrensel bir kavram olduğunu söyledi.

Bir kişi için adaletli olan bir olayın başkası için farklı olabildiğini belirten El-Manguş, “Adalet, farklı platformlarda farklılık gösteriyor. Sürekli geliştirilmesi gereken bir unsur. Ülke içindeki problemlerden biri de dışarıdan gelen taraflardır. Ülke için en iyisi insanların ihtiyaçlarına kulak verilmeli, onlar dinlenmeli. İnsanların gereksinimleri dinlendiğinde o ülke kendi yolunu bulabilir.” diye konuştu.

– “DİPLOMASİ POLİTİKANIN BİR ARACI”

İspanya’nın eski başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da arabuluculuk noktasında Türkiye’nin iyi niyetlerini dünkü görüşmede gördüklerini belirtti.

Ukrayna’daki savaşın bir an önce bitmesi temennisinde bulunan Zapatero, “Ukrayna’daki savaş beni çok endişelendiriyor. Belki büyük üçüncü kriz anı olabilir. Savaşa bakıyoruz, diplomasiyi kurmaya çalışıyoruz ama diplomasi politikanın bir aracı.” ifadelerini kullandı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, sürdürülebilir bir barış için adaletin olması gerektiğini kaydetti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala Pen’Apala da adaletin geniş bir kavramı içerdiğini aktardı.

Related Posts

Zelenski’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ilgili gelişmeler değerlendirildi …

Gloomhaven sistem gereksinimleri neler? Gloomhaven kaç GB?

İster maceranın çağrısıyla ister karanlıkta parıldayan altın için hırslı bir arzuyla Gloomhaven’a çekilseniz, kaderiniz kesinlikle aynı olacaktır …

Bahçeli: Her şehit kanının hesabı sorulacak

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Dökülen her şehit kanının hesabı damla damla sorulacaktır” dedi. Bahçeli, Mersin’de bir polis memurunun şehit …

Valerien Ismael derbi öncesi konuştu! “Redmond ve Ghezzal…”

Beşiktaş Teknik Yöneticisi Valerien Ismael, “Gösterdiğimiz performans kâfi değildi. Bizim performansımız değildi. Önümüzde bir hazırlık haftası …

Antalya’da çıkan orman yangınında 5 dekar alan yandı

Antalya’nın Serik ilçesinde çıkan orman yangınında 5 dekar ormanlık alan yandı. Akçapınar Mahallesi Uçansu Şelalesi yolu Zindan mevkisindeki …

Stefan Kuntz: Türk Ulusal Grubu’nun gerçek durumu bu!

A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, 2-1 mağlup olduğumuz Faroe Adaları maçının akabinde açıklamalarda bulundu.  Stefan Kuntz’un …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.