Rusya’ya dönük yaptırımlar genişliyor: AB ve Japonya’dan sert kararlar

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Rusya’ya kömür ithalatı yasağı getirmesinin ardından benzer bir adım Japonya’dan geldi.

AB’nin büyükelçileri, Rus kömürüne ambargoyu da içeren beşinci yaptırım paketini kabul etti. Yaptırım paketinde AB üye ülkelerine alternatif tedarikçiler bulmaları için süre verildi.

RUS GEMİLERİ AB LİMANLARINA YANAŞAMAYACAK

Yeni yaptırım paketi kapsamında AB üyesi ülkelerin Rusya’dan kömür, kereste ve kimyasal maddeleri ithal etmesinin önüne geçildi. Yaptırımlarla aynı zamanda birçok Rus gemisinin AB limanlarına girmesi de yasaklandı. Bunun yanında Rus tırlarının da AB sınırlarına girmesine yasak konuldu.

AB’nin kömür yasağı, Almanya’nın tedbirin ertelenmesi yönündeki baskısı nedeniyle ağustos ortasından itibaren yürürlüğe girecek.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün yaptığı açıklamada, Almanya’nın ambargoyu uygulamak için dört aylık aşamalı çıkış süresinin tamamını kullanması gerekeceğini söyledi.

JAPONYA’DAN YAPTIRIM HAMLESİ

Öte yandan dünyanın üçüncü büyük kömür ithalatçısı Japonya da Rusya’dan kömür ithalatını durdurmayı planladığını açıkladı. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Rusya’ya karşı kömür ithalat yasağı ve bazı Rus bankaların varlıklarının dondurulmasını da içeren bir dizi yeni yaptırımı dün kamuoyuna duyurdu.

Japonya Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda ise Rus enerji ürünleri için alternatifler aradıklarını söyledi. Hagiuda, “Yenilenebilir ve nükleer dahil enerji kaynaklarımızı çeşitlendirerek Rusya’ya bağımlılığımızı azaltacağız.” dedi.

ALTERNATİF KAYNAKLAR ARANIYOR

Analistler ve şirket yetkilileri, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan kömür ithalatına getirdiği yasak yaklaşırken, Avrupalı ​​ve Asyalı kömür ithalatçılarının alternatif yakıt kaynakları aramaya başlamasını bekliyor.

Güney Afrikalı madencilik şirketi Exxaro Resources, Güney Afrika’nın en büyük üreticileriyle tedarik sözleşmeleri imzalamak isteyen Avrupa ülkelerinden şimdiden çok sayıda talep aldıklarını söyledi.

Avustralyalı Whitehaven Coal ve New Hope Corp şirketleri de  potansiyel müşterilerin kendilerine yaklaştığını ancak önceliklerinin mevcut müşterilere hizmet vermek olduğunu söyledi.

Related Posts

Akaryakıtın litre fiyatına 2 ayda 6 lira 16 kuruş indirim geldi

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş ve döviz kurlarındaki artış sonrası akaryakıt fiyatlarında geçtiğimiz aylarda artış yaşanmıştı.YAZ BAŞINDA …

Kırtasiyeciler müşteri çekmek için kampanyalara başlıyor

Zincir marketler ve alışveriş merkezleriyle rekabet edemeyen ve Perakende Yasası ile düzenleme bekleyen esnafın umutları tekrar öteki bahara …

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 840 liraya yükseldi

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını …

Kışa hazırlık: İki depo doldu, sırada Saros var

Tuz Gölü ve Silivri’deki doğalgaz depolarının büyük kısmı dolduruldu. Az miktardaki kapasitenin de ilerleyen aylarda tamamlanarak kış …

Karavan fiyatına taşınabilir ev! Bayan teşebbüsçü dünyaya satıyor

Sakarya’da yaşayan dizayncı Gül Korkmaz, yurtdışından ilham alarak üretmeye başladığı tiny house’leri dünyanın birçok noktasına pazarlıyor …

Emeklinin artırım farkı 28 Temmuz’da ödenecek

Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, görev malulü, dul yahut yetim aylığı alanların temmuz artırım farkı ödemelerinin yapılacağı tarih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.