Roma’nın hudut garnizonu Zerzevan Kalesi’ne ziyaretçi akını

Diyarbakır’ın Çınar ilçesindeki antik Roma devrine ilişkin arkeolojik kazıların sürdüğü tarihi Zerzevan Kalesi hafta sonu ziyaretçi akınına uğruyor. Yerli ve yabancı turistler, kaledeki tarihi dokuyu birebir gözlemlerken, hafriyatlarda ortaya çıkarılan Mithras Tapınağı’nın gizemi ise ziyaretçileri büyülüyor.

Güneydoğu’ya günübirlik cinsler düzenleyen özel turizm acenteleri çok sayıda yerli ve yabancı turisti bu hafta sonu da Diyarbakır’a taşıdı.

Tarih severlerin büyük ilgisini çeken Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı’ndaki tarihi yapıları birebir görme fırsatı yakalayan yerli ve yabancı turistler gördükleri görüntü karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

HER TAŞI TARİH KOKAN BİR HUDUT GARNİZONU

Roma İmparatorluğu devrinde askeri hudut garnizonu olarak kullanılan Zerzevan Kalesi’nde uzun vakitten beri Dicle Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Çınar Kaymakamlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile birçok kurum ve kuruluşun öncülüğünde arkeolojik hafriyatlar sürdürülüyor.

Adeta bir açık hava müzesi olan tarihi kale, 60 dönüm üzerinde 1200 metrelik sur kalıntıları, 21 metre yükseklikte gözetleme ve savunma kuleleri, kilise, silah ve cephanelik depoları, sığınaklar ve yeraltı ibadethaneleri, karargah binası, tahıl depoları, su sarnıçları ve kanallardan oluşuyor.

Garnizon ve askeri alan olarak bulunan kalede dünyada bulunan son Mithras Tapınağı da geçen yıl ortaya çıkarılmıştı.

Dünya Kültür Mirası Süreksiz Listesi’ne alınmasıyla kalenin bu yıl turizme kıymetli katkılar sağlayacağı belirtildi.

TURİZM JANDARMASI 7/24 MİSYONDA

Son olarak Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Arif Çetin’in kaleye yaptığı ziyaret sonrası verdiği talimat ve Jandarma Bölge Kumandanı Tümgeneral Dr. Fuat Güney’in teşebbüsleriyle kalede geçen günlerde turizm jandarması da misyona başladı.

ATV araçları ve özel kıyafetleriyle kalenin 7/24 asayiş ve güvenliği sağlanıyor.

8 YILDAN BERİ HAFRİYAT DEVAM EDİYOR

Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki Zerzevan Kalesi, 124 metre yükseklikteki bir dorukta bulunuyor. Pozisyonu prestijiyle alandaki bütün vadiye hakim olan, antik ticaret yolu üzerindeki kale, geniş bir alanı da denetim altında tutuyor.

Roma hudut garnizonu olan kale, tarihte Romalılar ve Sasaniler ortasında büyük çabalara sahne olmuş.

Asur periyoduna (Milattan Evvel 882–611) kadar giden tarihi yerleşimde, Roma periyodunda Milattan Sonra 3. yüzyılda asıl askeri yerleşim inşa edildi, 639 yılına İslam ordularının fethine kadar kesintisiz olarak kullanıldı.

Yerleşimin surları ve yapıları Anastasios I (Milattan Sonra 491-518) ve Justinianos I (Milattan Sonra 527-565) devirlerinde onarılarak, kimileri ise yine inşa edilerek mevcut haline getirildi.

Kalede 8 yıldan beri devam eden arkeolojik hafriyatlar sayesinde birçok tarihi kalıntı gün yüzüne çıkarıldı.

Related Posts

Cildiniz Daima Kuruyorsa Bunları Yapmıyorsunuz Demektir! İşte Kuru Cilde İlaç Üzere Gelecek 4 Usul

Kuru cilt birçok nedeni olan yaygın bir durumdur. Kuru cilt, daha önemli bir tanıyı gösteren bir semptom olabilir. Lakin birçok durumda kuru cilt …

Yağmura rağmen sahnede

Saatler öncesinden alanı dolduran şarkıcının hayranları yağmura rağmen eğlenceye eşlik etti.

Diyet uzmanından ‘dondurma’ önerisi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melisa Karataş, yazı fit geçirmek isteyenlere orta öğünlerde tüketilmesi için 3 top dondurma teklifinde bulundu …

Bolu’da gezilecek yerler listesi! Bolu’da gezilecek yerler nelerelerdir?

Bolu’da gezilecek yerler, birçok farklı doğal güzellikten oluşmaktadır. Konumu nedeniyle yıl içerisinde birçok misafiri ağırlayan Bolu, Türkiye …

Esra Bilgiç avukat olacak

Bir yandan hukuk eğitimi alan Esra Bilgiç, “Planlı programlıyım, bugünün işini yarına bırakmamaya gayret ederim. Çalışmayı severim, disiplinliyim …

Aleyna Tilki konserinde korkutan anlar!

Artvin’in Arhavi ilçesinde bu yıl 48.’si düzenlenen Memleketler arası Kültür ve Sanat Şenliği sona erdi. Festivalin son gününde sahne alan ünlü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.