Okullarda 17 Haziran’da son ders zili çalacak

Koronavirüs sebebiyle 1,5 yıllık ortanın akabinde geçtiğimiz eylül ayında yüz yüze ve tam vakitli olarak başlatılan 2021-2022 eğitim öğretim yılı sona ermek üzere.

17 Haziran’da karneler dağıtılacak

Öğrenciler 17 Haziran 2022 Cuma günü okullara son sefer gidecek. Milyonlarca öğrenci, devir içindeki eğitim öğretim yorgunluğunu yaz tatilinde atacak.

Öğretmenlere mesleksel gelişim eğitimi

2021-2022 eğitim öğretim periyodunun yaz tatilinde öğretmenlere yönelik mesleksel gelişim eğitimi, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzaktan eğitim formülüyle yapılacak.

YKS’de sayılı günler

Lise son sınıf öğrencileri ile mezunlar, 18-19 Haziran’da Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) heyecanını yaşayacak.

YKS birinci oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 18 Haziran’da, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve üçüncü oturum Yabancı Lisan Testi (YDT) 19 Haziran’da yapılacak. YKS sonuçları, 20 Temmuz’da açıklanacak. Ortaokul son sınıf öğrencileri, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi imtihan sonuçlarını da 30 Haziran’da öğrenecek.

Öğrenciler, LGS merkezi imtihanı ve YKS sonuçlarının açıklanmasının akabinde tercih, akabinde da yerleştirme heyecanını yaşayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl birinci defa yaz tatilinde destekleme ve yetiştirme kurslarının yanı sıra 4 farklı yaz okulu açacak. Temel eğitim seviyesinde 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflara yönelik, ortaöğretim seviyesinde ise 9, 10, 11 ve 12’nci sınıflara yönelik matematik ve İngilizce derslerinden açılacak yaz okullarına müracaatlar, 15-18 Haziran’da alınacak.

48 saatlik yaz okulları başlıyor

MEB’in başlattığı “matematik seferberliği” kapsamında matematik dersinden, yabancı lisan öğretiminde konuşma ve tesirli irtibat maharetlerinin geliştirilmesi gayesiyle İngilizce dersinden hazırlanacak aktiflik temelli çerçeve programları doğrultusunda yaz okulları, haftada 12 saat, toplam 48 saat uygulanacak. Yaz okulları, 4 Temmuz-28 Ağustos’ta öğretmen ve öğrenci müracaatlarının yoğunluğuna göre okul yönetimlerince belirlenen tarihler ortasında açılacak.

Özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinin desteklendiği bilim ve sanat merkezlerinde (BİLSEM) yapılacak yaz okulları için öğrenci müracaatları, 25 Haziran-2 Temmuz’da alınacak. Kurslar, 18 Temmuz’da başlayacak, 14 Ağustos’ta sona erecek.

AA’nın haberine nazaran yaz okulları, 4 Temmuz-28 Ağustos’ta öğretmen ve öğrenci müracaatlarının yoğunluğuna nazaran, okul yönetimlerince belirlenen tarihler ortasında açılacak. Öğretmen ve öğrenciler, yaz devri sürecinde istedikleri vilayette düzeylerine uygun okul cinslerinde yaz okullarına katılabilecek.

12 Eylül’de okullara geri dönüş

Öte yandan; Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni çalışma takvimine nazaran, 2022-2023 eğitim öğretim yılı, 12 Eylül 2022’de başlayacak ve 16 Haziran 2023’te sona erecek. Öğretmenlerin mesleksel çalışmaları, 1 Eylül prestijiyle başlayacak. Ana okulları ve 1. sınıflarla ilgili ahenk eğitimi haftası 5-9 Eylül’de yapılacak.

Birinci periyot orta tatili 14-18 Kasım 2022’de, ikinci devir orta tatili 17-20 Nisan 2023’te yapılacak ve ikinci periyodun orta tatili, Ramazan Bayramı ile birleştirilecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak-3 Şubat 2023 tarihleri ortasında uygulanacak.

Related Posts

Süleyman Soylu: Tendürek Dağı birinci sefer terörden arındı

Mehmetçik, son çıktığı terörist avından da eli boş dönmedi. Jandarma takımları ülkemizde son terörist kalıncaya kadar kararlı gayretini …

Pendik’te pazarda ‘yan bakma’ arbedesi: Metrelerce kovaladı

Pendik’te bulunan cumartesi pazarında geçen hafta teze nazaran, iki küme ortasında yan bakma nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma kısa müddette …

21 yılın her anı uğraşla geçti: Kardeşliğimizin bozulmasına müsaade vermeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti devrinde Türkiye’nin kast sisteminden kurtulduğunu belirtirken, CHP zihniyetinin yerinde saydığını söyledi …

Rusya ve BM Zaporijya Nükleer Santrali’ni görüştü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres telefonda görüştü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı …

Batman’da personel taşıyan kamyonet devrildi: 7 yaralı

Edinilen bilgiye nazaran, Batman-Kozluk karayolunda tarlada kavun hasadı yapan personelleri taşıyan kamyonet şoförün direksiyon hakimiyetini …

İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.