NATO’ya girmek için Türkiye’ye yalvaran İsveç ile ilgili inanılmaz gerçek: 400 PKK’lıyı…

Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya verdikleri takviye sebebiyle NATO üyeliklerine karşı çıktığı Finlandiya ve İsveç’in sicili bir epey kabarık. Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları seviyesinde terör örgütü temsilcileri ile direkt görüşmeler yapan İsveç’in 2013-2022 yılları ortasında 400 PKK’lı teröristi ülkesine taşıdığı ve tedavi ettiği ortaya çıktı.

Irak ve Suriye’de yaralanan teröristlerin nakil ve tedavi süreçleri PKK’ya bağlı ‘İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ isimli paravan dernek tarafından sağlanıyor. İsveç Savunma Dışişleri Bakanlığı bu bahiste PKK Suriye yapılanması başkanlarından İlham Ahmed ve Nesrin Abdullah ile görüşerek teminat verdi.

Gazetemiz; Afrin, Tel Abyad ve Resülayn operasyon süreçlerinde Beyrut ve Irak üzerinden 400’ü aşkın PKK’lı teröristin İsveç’e taşındığı bilgisine ulaştı. Sevkiyat öncesi geçersiz Suriye pasaportları düzenlenenlerin büyük çoğunluğu Türkiye ve İran kökenli teröristlerden oluşuyordu. Götürülen teröristlere tıbbi müdahaleye ek olarak protez nakli, fizik tedavi üzere takviyeler İsveç Sıhhat Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bu teröristlerden kimileri tedavilerinin akabinde yine Suriye ve Irak’a dönerek yine örgüt saflarına dâhil oldu.

İSVEÇ SİLAHLARI İLE SALDIRIYOR

PKK terör yapılanması, hala devam eden Pençe Harekâtlarında Zap, Hakurk, Avaşin, Bradost, Sidekan başta olmak üzere birçok bölgede TSK’ya karşı İsveç üretimi T4 antitank füzelerini kullandı. Ayrıyeten Tel Rifat, Mare, Ayn İsa, Menbiç ve el-Bab aksında Mehmetçiği amaç alan füze hücumlarının büyük çoğunluğu da tekrar birebir tanksavar silahları ile gerçekleştirildi.

Terör örgütüne yapılan füze sevkiyatında dikkat çeken detay ise bu füzelerin teslimatının DEAŞ’ın bittiği ilan edilen 2016 yılı sonrası ağırlaşmış olması. Bununla birlikte İsveç, PKK’ya verilen telsiz dinleme ve karıştırıcı sistemlerinin yanında, gece görüş dürbünleri üzere dijital savaş aygıtları ile birlikte örgüte yüklü ölçüde sıhhat gereci tedarik eden ülke niteliği taşıyor. 

KÜRT KIZILAY’INA ANA SPONSOR

PKK’ya yüz milyonlarca euroluk silah, cephane ve savaş gereci dayanağı veren İsveç’in bir öteki özelliği de PKK tarafından kurulan Kürt Kızılay’ının ana sponsorluğunu üstleniyor olması. Bahse mevzu kuruluşa yıllık 35 ila 40 milyon avro bağışta bulunan İsveç idaresi örgütün medya, propaganda faaliyetlerine de büyük dayanak sağlıyor.

Çabucak her devir parlamentosunda 6 ila 7 Kürt kökenli milletvekili bulunduran İsveç idaresi, bu doğrultuda PKK ile direkt irtibatlı kimi isimlere de milletvekilliği hakkı tanıdı. İsveç’te uzun yıllar ikamet eden Kürt siyasetçi ve müellif İbrahim Güçlü, PKK ile İsveç idaresi ortasında köprü misyonu gören Olof  Palme Vakfına dikkat çekti ve resmî manada PKK’yı terör örgütü gören İsveç hükûmetlerinin PYD konusunda farklı bir tavır içerisinde olduğunu söyledi.

ÖRGÜTÜ KULLANIYORLAR

PKK’nın İsveç’te Olaf Palme başta olmak üzere “Semir” kod isimli Çetin Güngör ve Enver Cet üzere Kürtleri örgüte ihanet münasebeti ile öldürdüğünü hatırlatan İbrahim Güçlü “Örgüt, ülkenin başşehri dâhil bir çok bölgede toplu şovlar düzenleyip kendilerinden olmayanları tehdit edebiliyor. Olof Palme suikastı öncesi Abdullah Öcalan İsveç’ten siyasi sığınma talebinde bulundu. Reddedilince açık bir biçimde tehdit etti ve akabinde ‘Harun’ kod isimli Hüseyin Hayri Güler’in gerçekleştirdiği suikast geldi. Şu an PKK-PYD’yi tanımlama biçimleri ABD’den farklı değil. Kendi kamuoylarına PKK-PYD yapılanmasını DEAŞ’a karşı kullanıyoruz diyorlar” diye konuştu.

Güçlü, Olof Palme suikastinde başta İran istihbaratı olmak üzere farklı ülkelerin rol oynadığı görüşünde.

İSVEÇ MECLİSİNDE PKK KONTENJANI

İsveç Meclisi’nde her devir 6-7 Kürt ismin milletvekili seçildiğini belirten Kürt siyasetçi ve müellif Güçlü, “Özellikle Sol Parti kanadının PKK ile yakın ilgileri var. Her seçim periyodunda bir ya da iki PKK’lı isme kontenjan açıyorlar. Örgüte dayanaklarını de gizlemiyorlar” dedi.

Güçlü’ye nazaran PKK bu planın sadece tetikçi ögesi. Art planda ise İran başta olmak üzere bir çok ülke istihbaratı bulunuyordu. Güçlü, ayrıyeten PKK’lıların İsveç’e kimi paravan kuruluşlar üzerinden taşındığı ve İsveç içerisinde örgütle irtibatlı 20’yi aşkın sivil toplum kuruluşu görünümlü derneğin faaliyet yürüttüğü bilgisini paylaştı.  İsveç’in milletvekilliği hakkı tanıdığı Amine Kakabaveh, Meskenin Çetin, Yekbun Alp, Meskenin İncir, Eda Düzgün bir periyot Kandil’de faal misyon almış ve çatışmalara katılmış isimler.

İsveç parlamentosunda milletvekilliği verilen bu isimlerin Kandil’den talimat aldığı ve sık sık Irak ve Suriye’yi ziyaret ettiği biliniyor. PKK’nın medya ayağına da büyük takviye veren İsveç hükûmeti Nevruz TV, Ronahi TV ve Aryen TV üzere örgüt kanallarına yayın lisansı verdi ve bu kanallar İsveç’ten yayın yapıyor. PKK’nın kelamda International Tümeni içerisinde Finlandiya ve İsveçlilerin oluşturduğu bir de “İsknadinav Taburu” da bulunuyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Related Posts

Batman’da personel taşıyan kamyonet devrildi: 7 yaralı

Edinilen bilgiye nazaran, Batman-Kozluk karayolunda tarlada kavun hasadı yapan personelleri taşıyan kamyonet şoförün direksiyon hakimiyetini …

İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını …

Hatay’da trafik kazası: 6 yaralı

Kaza, Kırıkhan içesi Kurtsoğuksu Mahallesi’nde meydana geldi. Alınan bilgiye nazaran, M.E. kullandığı 06 GT 657 plakalı arabasının direksiyon …

İmamoğlu fotoğraf paylaştı: Yapmayın

Silivri’de yağmur sırasında meydana gelen taşkının yağmur kanalına beton dökülmesi nedeniyle meydana geldiği tespit edildi. İBB Lideri Ekrem …

Önünü kestikleri İETT otobüsünün camlarını kırdılar

Beyllikdüzü’nde dün saat 05.30 sıralarında D-100 yan yol Avcılar istikametinde ilerleyen Silivri- Avcılar seferini yapan İETT otobüsüne 3 kişi …

Sakarya’da 13 yaşındaki çocuk denizde kayboldu

Sakarya’da Küçükboğaz mevkisinde ailesiyle denize gelen İ.E. (13), arkadaşlarıyla suyun kenarında oynadığı sırada dalgalara kapıldı.Aynı bölgede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.