Muharrem İnce ve Mustafa Destici’den sürpriz görüşme!

BBP Genel Merkezi’nde, yaklaşık bir saat süren görüşmenin akabinde Destici ve İnce açıklama yaptı.

Gıda ve tarımda önemli sorunlar yaşandığını belirten İnce, vatandaşların marketlerdeki pahalılıktan yakındığını söyledi.

Gıda, beslenme ve su kriziyle ilgili yaklaşık yüz unsurluk tahlil tekliflerinin yer aldığı bir rapor hazırladıklarını söz eden İnce, hususla ilgili yaklaşık 19 siyasi parti genel liderine mektup yazdıklarını bildirdi.

“ORTAK AKILLA ORTAK TAHLİL BULALIM”

Mektuplarına karşılık veren Destici’ye teşekkür eden İnce, “Raporumuzu kendilerine sunduk. Bu rapor tartışmaya açık bir rapordur. Beğendiğiniz kısımlarını lütfen siz de lisana getirin, tenkitleriniz varsa lütfen bize iletin, yanlışımız varsa düzeltelim. Ortak akılla ortak tahlil bulalım.” dedi.

İnce, bütün siyasi partileri, besin, beslenme ve tarım üzerinde ortak kelam söylemeye davet ederek, “Bereketli toprakların fakir çocukları olmak istemiyoruz. Bu bereketli topraklarda memnun yaşamak istiyoruz. ‘Paramız var, ithal ederiz’ mantığının bu topraklarda terk edilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

BBP Genel Lideri Destici ise Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle dünyada var olan besin krizinin daha da arttığını tabir etti.

Tarım, hayvancılık ve besinin çok değerli hale geldiğini vurgulayan Destici, tarımla ilgili güçlü yatırımların yapılmasının önemli olduğunu lisana getirdi.

DESTİCİ’DEN ‘ENFLASYON’ AÇIKLAMASI

Mustafa Destici, enflasyon ve hayat pahalılığının, ülkenin en kıymetli gündem hususu olduğunu aktararak, “Yüksek enflasyondan ötürü minimum fiyatın yılda bir değil de altı ayda bir belirlenmesini lisana getirmiştik. İnşallah bunu temmuz ayında göreceğimizi umut ediyorum. Enflasyon farkı ne kadar olursa olsun bunun çalışan bölümlerimize yansıtılacağını bekliyoruz.” sözünü kullandı.

Devletin sebepsiz fiyat artışlarına müdahale etmesi gerektiğini söyleyen Destici, “Üretici hem ekerken hem de satarken desteklenmeli. Tüketici de onu hakkı olan ederiyle almalı. Maalesef şu anda burada önemli eksiklikler var. Bunların giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Destici, İnce’nin sunduğu raporu inceledikten sonra fikirlerini lisana getirmek emeliyle iadeiziyaret yapacaklarını aktardı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Rusya ve BM Zaporijya Nükleer Santrali’ni görüştü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres telefonda görüştü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı …

Batman’da personel taşıyan kamyonet devrildi: 7 yaralı

Edinilen bilgiye nazaran, Batman-Kozluk karayolunda tarlada kavun hasadı yapan personelleri taşıyan kamyonet şoförün direksiyon hakimiyetini …

İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını …

Hatay’da trafik kazası: 6 yaralı

Kaza, Kırıkhan içesi Kurtsoğuksu Mahallesi’nde meydana geldi. Alınan bilgiye nazaran, M.E. kullandığı 06 GT 657 plakalı arabasının direksiyon …

İmamoğlu fotoğraf paylaştı: Yapmayın

Silivri’de yağmur sırasında meydana gelen taşkının yağmur kanalına beton dökülmesi nedeniyle meydana geldiği tespit edildi. İBB Lideri Ekrem …

Önünü kestikleri İETT otobüsünün camlarını kırdılar

Beyllikdüzü’nde dün saat 05.30 sıralarında D-100 yan yol Avcılar istikametinde ilerleyen Silivri- Avcılar seferini yapan İETT otobüsüne 3 kişi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.