Metro İstanbul’da işten çıkarılan güvenlik görevlisi Sezgin Tanrıkulu’ndan şikayetçi olacak

Metro İstanbul’da 5 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışan 33 yaşındaki Karakuş, CHP Milletvekili Tanrıkulu ile Yenikapı-Hacıosman metro hattında bulunan 4. Levent durağında tartıştı.

Tartışmanın ardından Tanrıkulu’nun şikayeti üzerine yaşanan süreçte işten çıkarıldığını öne süren Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Şubat’ta saat 16.15 sıralarında 4. Levent metro istasyonunun kuzey çıkışında Tanrıkulu’nun istasyondaki büfede çalışan bir kadın ve erkek görevliye adres sorduğunu, adresi bilmedikleri için arkadaşının soruyu kendisine yönelttiğini söyledi.

Bir yandan adresi tarif ederken bir yandan da görevli olduğu turnike bölgesine baktığını aktaran Karakuş, “Sonrasında aynı soruyu bu sefer bana yöneltti. ‘Bu taraftan çıkıp aşağı inip karşıdan çıkarsanız gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.’ dedim. Sonrasında 2-3 adım geriye doğru gitti. Geldiğinde omuzuma vurarak ‘Benimle neden ilgilenmiyorsun?’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Karakuş, Tanrıkulu’nun sonrasında yaşadıkları diyalog sırasında milletvekili olduğunu söyleyip kendisine hakaret içerici sözler sarf ettiğini savunarak, olayı uzatmamak için “Tamam, siz haklısınız.” ifadesini kullanması üzerine Tanrıkulu’nun, “Seni mahvedeceğim, gününü göreceksin. Sana göstereceğim.” şeklinde karşılık verdiğini aktardı.

Bunun üzerine “Ne yapabilirsiniz, yapın, şikayet etme hakkınız var.” dediğini ifade eden Karakuş, şöyle devam etti:

“Elini kimliğime doğru uzatınca, ‘1 saniye’ dedim. Çıkarttım kimliği. Telefonun kamerasını açtı. ‘Kusura bakmayın resim çekmenize müsaade edemem ama 4. Levent istasyonu kuzey çıkışı Hakan Karakuş derseniz, bana zaten ulaşırlar. Şikayetiniz değerlendirmeye alınır.’ dedim. Benim hiçbir şekilde terbiyesizliğim yok. Makamlara ve unvanlara hizmet etmiyorum. Bu şekilde yaklaştım ama kendisi tehditlerini savura savura gitti.”

Hakan Karakuş, olaydan 20 dakika sonra telefonunun çaldığını ve kendisine “Sen kiminle kavga ettin, farkında mısın?” dendiğini belirterek, sonrasında kendisine bir tutanak gönderildiğini kaydetti.

Yaşanan süreçte daha sonra disiplin kuruluna çağrıldığını anlatan Karakuş, buradaki görüşmeden sonra 22 Şubat’ta işten çıkarıldığını ifade etti.

– “İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUYSA, BENİM DE HAKKIMI SAVUNSUN”

İşe iadesi için mahkemeye başvurduğunu dile getiren Karakuş, “Benim milletvekiliyle bir işim yok. O da stresli, yoğun bir gün geçirmiş, kötü bir zamanına denk gelmiş olabilir. Ben direkt işimi elime almak istedim. Çünkü benim bakmakla yükümlü olduğum insanlar var. Annem, babam var. İkisi de tedavi görüyor, kanser hastası, araştırabilirler. Bunlara bakmakla yükümlüyüm. İşe iade mahkemesini açtım.” dedi.

Hakan Karakuş, dün akşam Tanrıkulu’nun videosuna denk geldiğini ve çok üzüldüğünü anlatarak, “Dediğini yaptı, beni işimden etti. Acaba mutlu muydu, uyuyabildi mi? Ben dün akşam uyuyamadım. Umarım o uyumuştur. Bir işçinin ekmeğiyle oynamak, bir anda bu şekilde işten atmak, tazminatsız, senelik izinlerim içeride, hiçbirini alamamışken, işsizlik maaşı dahi alamıyorum.” diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu’dan bizzat şikayetçi olacağını dile getiren Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan hakları savunucusu bir insanın, hani bir güvenlik personeline ‘İyi ki de işten atılmış. Geçmişte işte tutanakları da varmış.’ demesi… İspat etsin, kendisinden özür dileyip önünde diz çökeceğim. Ben böyle bir adamsam neden milletvekilinin davasından dolayı işten atıldım? İşkur’da dahi bu yazıyor. O zaman geçmişte yapmış olduğun suçlardan dolayı atılabilirdim. Ekmekle oynamak bu kadar kolay olmamalı. Bazen insanların bir tutunacak dalı vardır. Bu dalı da sorgusuz sualsiz, araştırmadan koparmak çok kolay. Bunu yapmasınlar. İnsan hakları savunucusuysa ben de bir insanım, benim de hakkımı savunsun. Ben bir haksızlığa uğradım. Bunun hesabını da devletime ve yargıya bırakıyorum.”

Related Posts

Batman’da personel taşıyan kamyonet devrildi: 7 yaralı

Edinilen bilgiye nazaran, Batman-Kozluk karayolunda tarlada kavun hasadı yapan personelleri taşıyan kamyonet şoförün direksiyon hakimiyetini …

İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını …

Hatay’da trafik kazası: 6 yaralı

Kaza, Kırıkhan içesi Kurtsoğuksu Mahallesi’nde meydana geldi. Alınan bilgiye nazaran, M.E. kullandığı 06 GT 657 plakalı arabasının direksiyon …

İmamoğlu fotoğraf paylaştı: Yapmayın

Silivri’de yağmur sırasında meydana gelen taşkının yağmur kanalına beton dökülmesi nedeniyle meydana geldiği tespit edildi. İBB Lideri Ekrem …

Önünü kestikleri İETT otobüsünün camlarını kırdılar

Beyllikdüzü’nde dün saat 05.30 sıralarında D-100 yan yol Avcılar istikametinde ilerleyen Silivri- Avcılar seferini yapan İETT otobüsüne 3 kişi …

Sakarya’da 13 yaşındaki çocuk denizde kayboldu

Sakarya’da Küçükboğaz mevkisinde ailesiyle denize gelen İ.E. (13), arkadaşlarıyla suyun kenarında oynadığı sırada dalgalara kapıldı.Aynı bölgede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.