Meta’nın Gözetim Kurulu, şirketin kurallarının (yavaşça) daha iyiye doğru değiştiğini söylüyor

İnsan hakları ve ifade özgürlüğü alanında yaklaşık iki düzine uzmandan oluşan kurul, geçen yıl Meta ile olan çalışmalarını ve etkileşimlerini kapsayan yıllık raporunu yayınladı.

Geçen yılın raporu Meta’yı yeterince şeffaf olmadığı için sert bir şekilde eleştirirken, son rapor yönetim kurulunun tavsiyelerinin şirket üzerinde yaratmaya başladığı etkiye dikkat çekiyor. Kurul yaptığı açıklamada, “2022’de, Meta’nın kurallarında ve bunların uygulanma biçiminde, kullanıcı bildirimleri ve tehlikeli kuruluşlarla ilgili kurallar da dahil olmak üzere ilk kez sistemik değişiklikler yaptığını görmek cesaret vericiydi.” dedi.

Meta’nın Gözetim Kurulu, şirketin kurallarının (yavaşça) daha iyiye doğru değiştiğini söylüyor

Rapor ayrıca üyelerinin Meta’nın gelişebileceğine inandıkları alanları da belirtiyor. Rapora göre Meta, Gözetim Kurulu’nun kısa listesi için seçildikleri vakaların neredeyse üçte ikisinde ilk moderasyon kararını geri aldı, bu da “hem Meta’nın içerik moderasyonunun doğruluğu hem de temyiz süreci hakkında daha geniş soruları gündeme getiriyor.”

Kurul ayrıca, şirketin politikalarını Instagram ve Facebook arasında daha iyi uyumlu hale getirmesinin üzerinden iki yıldan fazla zaman geçtiğini ancak şirketin bunu yapmak için “son tarihi defalarca ertelediğini” belirtiyor. Grup ayrıca, Meta’nın içerik moderatörleri için dahili yönergeleri ana dillerine çevirmeyi reddetmesine de itiraz ediyor. Meta, tüm moderatörlerinin İngilizce’de akıcı olduğunu ve bu nedenle adımın gereksiz olduğunu iddia ediyor ancak kurul, “Yalnızca İngilizce rehberlik, gözden geçirenlerin diller ve lehçeler arasında bağlamı ve nüansı kaçırmasına neden olabilir” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx