Mehmet Şimşek: Ev Kiralarında %25 Zam Sınırı Sona Erecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek‘in, geçtiğimiz günlerde iş ve finans dünyasından bazı temsilcilerle bir araya geldiği ve bu toplantıda gündeme ilişkin açıklamalar yaptığı öğrenildi. Konuya aşina kaynaklardan edinilen bilgiler, önümüzdeki dönemlerde bizleri nelerin beklediğini ortaya koyuyor.

Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalar, konu başlıkları açısından aslında hepimizi ilgilendiriyor. En çok da geleceğe yönelik fiyatlamalar ve tahminlerle ilgili açıklamalar, sabit gelirli vatandaşlar için çok iyi değil gibi duruyor. Öte yandan, kiracılar için de can sıkıcı gelişmeler mevcut. Gelin hep birlikte o toplantıdan edinilen bilgilere yakından bakalım.

%25 kira artış sınırı uygulaması sona eriyor

Sözcü’den Nedim Türkmen’in paylaştığı bilgilere göre Mehmet Şimşek, %25’lik kira artış sınırının 1 Temmuz 2024 itibarıyla son bulacağını ve bir daha uzatılmayacağını ifade etti. Mehmet Şimşek, bu düzenlemeye ihtiyaç olmayacağına inanıyor.

Öte yandan; birden çok eve sahip olan vatandaşlarla ilgili de bir düzenleme yolda. Edinilen bilgiye göre vatandaşın ilk evi için farklı, ikinci evi için farklı bir vergilendirme yoluna gidilecek.

Fiyatlamalar, beklenen enflasyona göre yapılacak

Mehmet Şimşek’in söz konusu toplantıda en çok değindiği hususlardan birisi de fiyatlamalar ve beklentilerle ilgili. Mehmet Şimşek, fiyatlama ve geleceğe yönelik beklentileri gerçekleşen enflasyona göre değil, beklenen oranlara göre yapılacağını söyledi. Bu önemli çünkü özellikle asgari ücret zammı, beklenen enflasyona göre yapılabilir. Peki ya beklenen enflasyon ile gerçekleşen enflasyon arasında ciddi bir fark olursa ne olur?

Mehmet Şimşek, iş dünyası ile gerçekleştirdiği toplantıda enflasyonun, 2024’ün ikinci yarısı itibarıyla düşeceğini söyledi. Ayrıca Bakan Şimşek, kredi kartına taksit uygulamasına da sıcak bakmıyor gibi görünüyor. Şimşek’e göre Türkiye’den başka bir ülkede kredi kartına taksit yapılmıyor. Bu arada; kamu borçlanmasının TL ile yapılacağını söyleyen Mehmet Şimşek, kur korumalı mevduat sisteminin de mutlaka sonlandırılacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx