Kulis: Millet İttifakı’nda ortak aday listesi seçeneği tamamen rafa kalkmadı

14 Mayıs seçimleri için milletvekili aday listelerinin YSK’ye tesliminde son 3 güne girilirken başkentte ittifaklar içindeki “liste görüşmeleri” hızlandı. Yeni Seçim Yasası’yla birlikte 14 Mayıs’ta uygulanacak olan seçim sisteminde, ittifaklar parlamentoda daha fazla milletvekiliyle temsil edilmenin yollarını arıyor. Bu kapsamda “seçime ortak listeyle girilmesinin sağlayacağı avantajlara” dikkat çekiliyor. Söz konusu yöntemle “parlamentoda elde edilecek koltuk sayısının artacağına” dikkat çekiliyor.

Cumhuriyet’te yer alan kulis haberine göre, “İttifak içi ittifak” seçeneğinden sonuç alamayan, bazı illerde CHP ile İYİ Parti arasında “fermuar listede” uzlaşan ve “5’li ortak liste” için görüşmeleri sürdüren Millet İttifakı’nda “6’lı liste olasılığına yönelik çabanın sürdüğü” iddia ediliyor.

Kulislerde, “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le yaptığı telefon görüşmesinde ‘6’lı ortak liste’ teklifinde bulunduğu, ancak Akşener’in bu teklife sıcak bakmadığı” iddia ediliyor.

6’lı masa kurmayları, “Millet İttifakı’nın seçime ortak listeyle girmesi seçeneğinin tamamen rafa kalkmadığını” belirtiyor.

 “6’lı ortak liste konusunda iki lider uzlaşamamış olsa dahi CHP ile İYİ Partili kurmaylar arasında bu konuda görüşmelerin yapılabiliyor olabileceğini” kaydeden kaynaklar, “9 Nisan Pazar günü, saat 17.00’ye dek listelere ilişkin her türlü gelişmenin yaşanabileceğinin” altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir