Klimacılarda ‘çip krizi’ korkusu

Covid-19 salgını dünya iktisadını vurdu.

Teknolojik eserlerde kullanılan çiplerin üretimindeki sorun birçok ülkeyi derinden etkiledi. Otomotiv başta olmak üzere pek çok dalda kritik değere sahip olan çiplerin üretiminde yaşanan krize tahlil arayışı sürüyor.

Yaz mevsiminin gelmesiyle en çok muhtaçlık duyulan eserlerin başında gelen klima içinde çip krizi nedeniyle klima üreticileri güç günler geçiriyor. Birçok firma Temmuz ve Ağustos ayında stoklarındaki klimaları satacak, lakin yeni klima üretiminde sorun oluştuğu için kesim temsilcileri Eylül ayından itibaren sorun olabileceğini öngörüyor.

Global İklimlendirme İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (GİKİD) Lideri Ergün Kurluk, çip kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurluk, Çin’in Şanghay kentinde yaşanan kapanmanın birçok kesimi etkilediğini belirterek, “Çip krizi pandeminin birinci periyotlarında de dertliydi fakat tekrar Şanghay’ın kapanmasıyla inanılmaz derecede işletmeler üretimi azaltma noktasına geldi.

– Şanghay kapandıktan sonra çip üreten, yedek kesim üreten işletmeler kapandı. Bu türlü de olunca şu anda önemli manada Çin’de birkaç aydır yedek modül kahrı var ve bu da eserlere yansıdı. Artık yüz ünite eser gelecekse bu otuz ünitelere kadar düştü” diye konuştu.

Havaların sıcak gitmesinin klima satışlarını arttıracağını, bu artışın ise stokları tetikleyeceğini anlatan Ergün Kurluk, daha sonra şunları söyledi:

Şu anda bütün bölümler ellerindeki eserlerle yönetim ediyor. Otomotiv dalı bunun en büyük örneği. Bizim kendi kesimimizde klimalarımız, stoklarımız var lakin yeni gelen eserlerde sorun var. Piyasada dönem açıldığında eserler bir mühlet yetecek lakin sonrasında ıstırap çekme ihtimalimiz var.

– Klima dalı otomotiv bölümü üzere olabilir. Bu havalarla da alakalı. Havalar ne kadar sıcak giderse klimada o kadar muhtaçlık olacak.

Pandemi devrinde memleketler arası nakliyecilikte kiralık konteyner fiyatlarının bin 600 dolardan 13 bin 700 dolara çıktığını, şu anda ise fiyatların geri çekilmediğini aktaran Kurluk, “Pandemide konteyner sirkülasyonu az olduğundan ötürü fiyatlar bin 600 dolardan bir anda 13 bin 700 dolar düzeyine geldi. Yüzde 600 civarında artırım oldu. Ne oldu da bu fiyatlar hala düşmüyor. O gün haydi gidince gelmiyordu fakat artık birden fazla şey düzeldi.

-Taşıyıcı firmalar hala karlarından vazgeçmiyor. Bu da enflasyonu tetikliyor ve vatandaş güç duruma giriyor. Konteyner fiyatlarının çıktığı üzere düşmesi lazım lakin maalesef bu olmuyor” sözlerini kullandı.

Related Posts

Akaryakıtın litre fiyatına 2 ayda 6 lira 16 kuruş indirim geldi

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş ve döviz kurlarındaki artış sonrası akaryakıt fiyatlarında geçtiğimiz aylarda artış yaşanmıştı.YAZ BAŞINDA …

Kırtasiyeciler müşteri çekmek için kampanyalara başlıyor

Zincir marketler ve alışveriş merkezleriyle rekabet edemeyen ve Perakende Yasası ile düzenleme bekleyen esnafın umutları tekrar öteki bahara …

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 840 liraya yükseldi

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını …

Kışa hazırlık: İki depo doldu, sırada Saros var

Tuz Gölü ve Silivri’deki doğalgaz depolarının büyük kısmı dolduruldu. Az miktardaki kapasitenin de ilerleyen aylarda tamamlanarak kış …

Karavan fiyatına taşınabilir ev! Bayan teşebbüsçü dünyaya satıyor

Sakarya’da yaşayan dizayncı Gül Korkmaz, yurtdışından ilham alarak üretmeye başladığı tiny house’leri dünyanın birçok noktasına pazarlıyor …

Emeklinin artırım farkı 28 Temmuz’da ödenecek

Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, görev malulü, dul yahut yetim aylığı alanların temmuz artırım farkı ödemelerinin yapılacağı tarih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.