İyi Parti’li Özlale: İstanbul’da 450 bin boş konut var; “boş konut vergisi” uygulanabilir

İyi Parti Kalkınma Politikları Başkanı Ümit Özlale, tasarruf amaçlı satın alınan konutların boş kalmaması gerektiğini belirterek Kanada’da uygulanan “boş konut vergisi”nin uygulanabileceğini söyledi. Özlale, İstanbul’da 450 bin boş konut var” dedi.

Ümit Özlale, Cumhuriyet’ten İrem Karataş’a konuştu. Özlale, barınma krizinin sebeplerine ilişkin, “İyi bir şehir planlaması yapılmadı. Nüfus artışı doğru tahmin edilemedi. Bütün sanayi ve ticaret faaliyetleri şehir merkezinde birleşince çok yüksek konut fiyatlarıyla karşılaştık. Doğru ekonomi politikaları izlenmedi, sosyal devlet olgusu hatırlanmadı. Bunun yanında dışardan çok fazla inşaat malzemesi ithal ediyoruz, kurdaki artışla beraber inşaat maliyetleri de arttı. Biz fakirleştik, kişi başı milli gelirimiz düştü” ifadelerini kullandı.

“Pilot bölgeler kurup toplu taşımayı kolaylaştırmak gerekiyor”

Çözümün çok zor olsa da imkansız olmadığına vurgu yapan Özlale,“Hemen doğru bir şehir planlaması yapıp, şehri yaymak gerekiyor. Şehrin uzağında yaşanılabilir pilot bölgeler kurup toplu taşımayı kolaylaştırmak gerekiyor. İnşaat malzemelerini burada üretebilmek için inşaat sektörüne destek verilmeli. Tasarruf amaçlı satın alınan konutların boş kalmaması gerekiyor. Kanada’da uygulanan ‘boş konut vergisi’ uygulanabilir. İstanbul’da 450 bin boş konut var” önerilerinde bulundu.

“AKP’nin unutturmaya çalıştığı sosyal devleti yeniden hatırlatacağız”

Üniversite öğrencilerinin yaşadığı barınma sorununa da dikkat çeken Özlale, “Partimizin seçim beyannamesinde de buna yer verdik. Devlet üniversitelerinde okuyan bütün öğrencilerimiz çağdaş standartlarda, bedava devlet yurtlarında kalacaklar. Biz bunun sözünü veriyoruz. AKP’nin unutturmaya çalıştığı sosyal devleti yeniden hatırlatacağız. AKP bu sosyal transferleri tarikatlere, cemaatlere yaptığı için iyi devlet yurtları sağlayamıyorlar. Dar gelirli yurttaşlarımızın çocuklarını da bu tür tarikat ve cemaat yurtlarına adeta itiyorlar” diye konuştu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir