İslam Memiş’ten gram altın uyarısı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten bilhassa gram altın ve gümüş için ihtarlar geldi. Memiş, kendi Youtube kanalında yayınladığı “Altın ve gümüş için bu fırsatları kaçırmayın” başlıklı görüntüde değerlendirmelerde bulundu.

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş,

“Borsa tarafında ucuz pay senetleri olduğunu, yaz aylarında üst istikametli hareketler olacağını iddia ediyorum. Rakamsal kıymetler bana uygun olduğunu gösteriyor.

’16-17 BANT ARALIĞINDA DALGALANIR’

BDDK kararı sonrası dolar 16.02’yi test edip dar bant aralığına sıkıştı. Üstte 16.75 düzeyini direnç düzeyi olarak belirledi. Önümüzdeki iki ay boyunca, dolar TL kuru 16-17 bant aralığında dalgalanır. Bir bakarsınız geri çekilir bir bakarsınız üst ataklar gerçekleşir. Sizin ekranda gördüğünüz dolar kuru, euro, sterlin ya da öbür para ünitelerinin gerçek kıymetini yansıtmıyor.

Ekranlardaki kur Kapalı Çarşı’da 16.74 lira düzeyinde. Yapmanız gereken tek şey, dövizciye gitmeniz, tabelaya bakmanız ya da bankacılık uygulamasından dolar alıyor üzere bakacaksınız, göreceksiniz, gerçek pahalar bunlar” açıklamasında bulundu.

“GÜNLÜK BAZDA DALGALANMALAR VAR”

Günlük bazda çok önemli dalgalanmalar olduğunu tabir eden Memiş, “Piyasa oturmadığı için bu dalgalanmaların devam edeceğini iddia ediyorum. Euro kuru 17.45 düzeylerinde. Bugün euro dolara karşı biraz daha fazla bedel kaybetti zira euro/dolar paritesi 1.0411 düzeyinde. 1 puanlık geniş bant aralığı var. Dolar karşısında, pariteler, altın, gümüş, kripto paralar ucuz kaldığı için, eline TL geçmiş, dolar almayı düşünenler varsa, Euro’nun şu anda ucuz olduğunu bilmesi gerekiyor” halinde konuştu.

“BENDE DOLAR OLSAYDI”

Elinde dolar olanlar için Memiş, “Aslında dolar karşısında Euro’nun, sterlinin, altının ve gümüşün ucuz olduğunu bilmeli. Bende dolar olsaydı, bunun eski düzeyine kadar gelmesini bekleyeceğime, 4’e bölerdim. Bugün (30 Haziran) dolar endeksi 105 düzeyine kadar yükseldi. Bu kıymetli bir sayı. Bunun yükselmesi altın ve gümüşün ons bazında gerilemesine neden oldu. Elinde dolar olana aslında fırsat sundu. Benim nazarımda ucuz. Elimde TL olsaydı, dolardan fazla Euro’nun bana daha fazla kazandıracağını düşünüyorum” dedi.

Son olarak Memiş şunlara değindi:

‘9 LİRALIK MAKAS ARALIĞI VAR’

“Gram altın ekranlarda 974 lira. Gün içinde 994’e kadar süreçler gerçekleşti fakat Kapalı Çarşı’da 983 lira. 9 liralık makas aralığı var. Yeniden bankalardan almak istediğinizde altını, makas aralığını göz önünde bulundurun. Değişken fiyatlar göreceksiniz, altın düşüyor, almayalım, bekleyelim kanısında olanları uyarmak isterim.

Ekranlarda 974 görünse de Kapalı Çarşı’da alışlar 980 lira. 970’li bir sayı Kapalı Çarşı’da ve bankalarda yok. 1000 lira altında, 950-1000 aralığında kademeli alım yapabilirsiniz. Bana nazaran çok uygun bir karar. Bir sonraki atak 1050, bir sonraki atak 1200 ve yılın son çeyreğinde 1450 benim için şaşırtan olmayacaktır. Gram altının aslında orta ve uzun vade için bana nazaran avantaj niteliği taşıyor. Elinde gram altın bulunduran yatırımcının da her yükselişte çabucak satalım. Bence satmayalım. Onsta önemli bir baskılanma var. 1810 dolar düzeyi güçlü bir dayanak düzeyi.

Mevsimsel tesirden ötürü enflasyon sayıları düşecektir ancak dünyada baskılanan, alınabilir bir yatırım aracı varsa, bunun bir ismi altın, öbür ismi gümüştür. Önemli bir baskı altında, manipülasyon altında.

Finansal piyasaları takip eden arkadaşlar bunun şuurunda. Eylülde yeni kapanmalar konuşulurken, besin krizi, resesyon süreci varken, altın ve gümüşün ons fiyatının baskılanması, üst taraflı atakların ne kadar süratli olacağının iletilerini bugünden vermekte.

Bence 950 lira düzeyi altında gram altın görmek bugünlerde hayal üzere duruyor. İş alıma geldiği vakit hiç de fiyatlar o biçimde değil” değerlendirmelerinde bulundu.”

Related Posts

BES’in büyüklüğü 330 milyar lirayı aştı

Bireylerin emeklilik periyotlarında refah düzeylerinin düşmemesini hedefleyen ve birebir vakitte tasarrufu teşvik eden Bireysel Emeklilik Sistemi …

Araç sahipleri dikkat! Trafik cezası iptal edildi

Kentte bir sosyal medya sitesinin yöneticiliğini yapan Fırat Çınar, geçen ay evine gelen tebligatla, bir fahri trafik müfettişinin kendisine …

Akaryakıtın litre fiyatına 2 ayda 6 lira 16 kuruş indirim geldi

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş ve döviz kurlarındaki artış sonrası akaryakıt fiyatlarında geçtiğimiz aylarda artış yaşanmıştı.YAZ BAŞINDA …

Kırtasiyeciler müşteri çekmek için kampanyalara başlıyor

Zincir marketler ve alışveriş merkezleriyle rekabet edemeyen ve Perakende Yasası ile düzenleme bekleyen esnafın umutları tekrar öteki bahara …

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 840 liraya yükseldi

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını …

Kışa hazırlık: İki depo doldu, sırada Saros var

Tuz Gölü ve Silivri’deki doğalgaz depolarının büyük kısmı dolduruldu. Az miktardaki kapasitenin de ilerleyen aylarda tamamlanarak kış …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.