İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını söyledi. Cheltenham’da partililerin sorularını yanıtlayan Truss, “Kârın, kirli bir söz olduğunu düşünüyorum. Kâr etmek, pis ve şeytani bir şey değil” dedi.

“Kârın toplumumuzda kirli bir söze dönüştüğü bir gerçek. Bu, büyük bir sorun” diye konuşan Truss, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Elbette güç devleri piyasada oligopole dönüşmüşlerse, hesap vermeliler. Ben, onların katı biçimde hesap vermelerini sağlayacağım.”

Enerji şirketlerinden, elde ettikleri kâra dayalı olarak daha fazla vergi alınmasının yanlışsız bir uygulama olmayacağını, bunun ana muhalefetteki Personel Partisi’nin anlayışına daha yakın bir uygulama olduğunu söyleyen Truss, “Bu uygulama, işletmelere darbe indirmek manasına gelir” dedi.

Truss’ın rakibi eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ise artan güç fiyatları karşısında vergi indirimlerinin hakikat bir siyaset olmayacağını, devletin emeklilere ve dar gelirli bölüme kış aylarında daha fazla yardım etmesi gerektiğini vurguluyor.

Sunak mayıs ayında Maliye Bakanı olduğu devirde, güç şirketlerinin harikulâde kârlar elde ettiklerini belirterek, “Hedefli ve süreksiz Güç Kâr Vergisi’ni uygulamaya koyuyoruz. Bu vergi petrol ve gaz şirketlerini kârlarına yüzde 25 oranında uygulanacak” demişti.

1,9 MİLYAR STERLİNLİK EK KAYNAK SAĞLANABİLİR

İşçi Partisi ise bu verginin güç şirketlerinin Nisan yerine Ocak ayından itibaren elde ettikleri kâr üzerinden alınmasını savunuyor, bu yolla 1,9 milyar sterlinlik ek kaynak sağlanabileceğini vurguluyor.

İngiltere’de gaz ve elektrik fiyatları çok uzun müddettir görülmemiş oranda artarken, güç şirketlerinin rekor seviyede kâr etmeleri konusu oluyor. Yılın ikinci çeyreğinde güç devlerinden BP 8 milyar 450 milyon, Shell ise 11,5 milyar dolar kâr ettiklerini açıklamışlardı. İngiltere’de 2023’te hanenin ortalama yıllık toplam gaz ve elektrik faturasının 4 bin sterlini (yaklaşık 88 bin Türk Lirası) aşması bekleniyor.

YENİ ÖNDER 5 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın geçen ay Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmesinin akabinde, partinin meclis kümesinde yapılan oylamalar sonucu Rishi Sunak ve Liz Truss birinci iki sırada yer almıştı.

Muhafazakar Parti’nin yaklaşık 160 bin üyesinin birçoklarının dayanağını alacak aday 5 Eylül’de partinin yeni başkanı seçilecek ve İngiltere’nin de yeni başbakanı olacak. (BBC Türkçe)

Related Posts

Ödünç kramponlarla Galatasaray Kadın Futbol Takımı’nı yendiler

Bir süredir çalışmalarını Kocaeli Edis Spor Kompleksi’nde sürdüren Nijerya U17 Kadın Futbol Milli Takımı ile Galatasaray Kadın Futbol Takımı …

Muğla’da yabancı asıllı şahıs yol ortasında meyyit bulundu

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz Mahallesi Ovacık mevkiinde iki kişinin yol ortasında hareketsiz yattığını görenler durumu 112 Acil Davet …

Ali Erbaş’tan üniversite öğrencilerine Kur’ân-ı Kerîm eğitimi bildirisi

Çeşitli programlara katılmak üzere Karaman’a gelen Erbaş, Vali Tuncay Akkoyun’u ziyaret ederek, erdem defterini imzaladı. Mübarek bir günde …

Gaziantep’te derin dondurucuda cesedi bulunan Lina Nazlı, toprağa verildi

Gaziantep’te darp sonucu öldüğü bedellendirilen ve cesedi derin dondurucuda bulunan 3 yaşındaki Lina Nazlı’nın cenazesi toprağa verildi …

KİT’lerde 2. çeyrek itibarıyla 104 bin 372 kişi çalışıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin KİT’lerin ve özelleştirme programındaki kuruluşların istihdam sayılarını …

Eniştesi tarafından bıçaklanan adam öldü

Olay dün gece Ocaklar Mahallesi’nde meydana geldi. İki akraba aile arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede bıçaklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.