İframe Nedir, Nasıl Kullanılır?

Web sayfa içine video, doküman ile interaktif medya yerleştirmenize sağlayan bir html elementidir. İFrame özelliği kullanılarak ana sayfada ikinci bir web sayfası göstermeniz mümkündür.

 Makalede sizlere iFrame nedir, nasıl kullanılır? Sorularına cevap arayacak ve diğer taraftan html dokunmanıza bir koymadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

iFrame Nedir?

iFrame, online Frame’nin kısaltılmış halidir. Web tasarımlarında güçlü bir elementtir. Büyük ihtimalle YouTube haricinde kalan  sitelerde yerleştirilmiş sayısızca YouTube videosu vardır. İframe, her çeşit medyayı yerleştirebilir. Belki de bu işlemin nasıl gerçekleştirildiğini merak ediyorsunuz. Muhtemelen o sayfanın web tasarımcısı sayfaya iFrame elementi koymuştur.

Herhangi bir PHP veya HTML sayfasını bir başka HTML sayfasına gömmek amacıyla iFramelerden faydalanılır. Kısacası bu element, kullanıcı aracılığı ile tanımı gerçekleştirilmiş dikdörtgen bir çerçevenin içerisine gömülmüş linklerden meydana gelmektedir. Kullanım hedefi ise genel itibari ile temel olarak kullanıcının, görmek istediği ve değişik bir site konumlandırılmış olan içeriği görüntülemek amacıyla o siteye gitmesinin önüne geçer. Bunu gerçekleştirirken ise iFrameler ile mevcut içeriğin linkini kendi sitenizde gömerek sizlerin sitenizde görüntülenmesini sağlar ve böylelikle kullanıcının bir başka siteye kaymasına engel olursunuz. Diğer taraftan iFrame kullanımı ile beraber telif hakkı ihlallerinin ve içerik çalınma gibi risk faktörlerinin de önüne geçilebilir.

İframe Nasıl Kullanılır?

İFrame (online frame) ne demek, hemen hemen bütün web sitelerinde kullanılmakta olan ve sitelerin içerisinde belirleyecekleri ufak aralarda, başka sitelerden alınmış olan linklerin ya da içeriklerin görüntülenmesini sağlayan html elementi olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir PHP veya HTML sayfasını bir başka html sayfasına gömlek amacıyla bu uygulamadan faydalanılır.

Kısa bir şekilde anlatılm asında fayda olacaktır ki bu element, kullanıcı aracılığı ile tanımlanmış dikdörtgen bir çerçevenin içerisine gömülmüş olan linklerden meydana gelmektedir. Kullanım hedefi doğrultusunda temel olarak kullanıcının, görmek istediği ve değişik bir site konumlandırılmış olan içeriği görüntülemek amacıyla o siteye erişim sağlamasının önüne geçmektedir. Bu işlemi gerçekleştirirken iFrameler ile mevcut içeriğine linkini kendi sitesine gömerek sizin sitenizde görüntülenmesini aracılık eder ve böylelikle kullanıcının bir başka siteye gitmesinin önüne geçilir.

İframe’nin boyutunu belirtmek amacıyla CSS genişlik ile yükseklik özelliklerini de kullanmanız mümkündür. iFrame kenar çizgileriniz yerine CSS border:0 etiketi ile muhafaza edebilir ya da değişik renk ve kalınlıklarda görüntülemenizi mümkündür. Kenar çizgilerini kaldırmak amacıyla CSS yerine sadece FrameBorder=\’0’ iframe #yeni kullanmanız da mümkündür. Kaydırma çubuğunu kaldırma ya da yayınlamak amacıyla scrolling=’no’ yes auto elementlerini kullanabilirsiniz.

İFrame Kullanımının Sakıncaları Nelerdir?

Teorik açıdan bakıldığında İFrame kullanmak, verileriniz açısından bir tehdit unsuru meydana getirmez. Fakat değişik sitelerde bulunan içerik yayıncılarının kasıtlı bir şekilde ya da bilmeden sitelerine erişim sağlamış olan zararların iFrame yöntemi ile yayılması da mümkündür. Dolayısıyla güvenilir olmayan sitelerden bölüm çekmek amacıyla iFrame kullanımı önerilmez.

İFrame Etkileri Nelerdir?

HTML yönteminin kullanıcılara sunmuş olduğu iFrameleri kullanmak amacıyla bazı etiketler yer almaktadır. Bunlar ise genel itibariyle: Src, Name, Scrolling, Width ve Height, Aling, FrameBorder, Allowfullscreen.

İFrame Neden Kullanılmalı?

Web sitemize yükleyeceğinizi çeşitli içeriklerin bazılarını, özellikle de videoları YouTube şeklindeki sosyal medya hesaplarına yüklemeniz ve daha sonrasında ise oradan iFrameler ile temin etmeniz sitenizin yükleme ile ilgili hızında artış meydana gelmesini sağlayacaktır. Herhangi bir videonun sitenize eklenmesinde, ve sitenizin her açılışı esnasında o videonun da aynı şekilde indirilmesi gerekir. Ancak iFrameler ile yalnızca istenildiği zaman yüklenebildiği için sitenizin yüklenme hızında artış olacaktır ve bu durum ise hem kullanıcılar açısından hem de arama motoru sıralamanız açısından olumlu bir gelişme olarak meydana gelmektedir.

 Netice itibariyle bakıldığında bütün bu bilgiler ışığında iFrame’nin bir bilgi yada veri çekme biçimi olduğunu ve sitelerinizi zenginleştirir bileceğiniz böylelikle öğrenmiş olduk. Ancak güvenilir olmayan sitelerden veri çekmek kötü neticeler doğurabilir. Diğer taraftan günümüzde sıklıkla wordpress uygulamasında YouTube videoları eklemek amacıyla kullanılmaktadır.

Related Posts

Skoda’dan Ağustos sürprizi! Fiyatları görenler şaştı kaldı

Sedan modeller arasında en büyük rakibi Volkswagen Passat’a bile kafa tutan Skoda Superb fiyaları inanılır gibi değil. Otomobil …

Gönderdiğiniz mesajların gizliliğinden nasıl emin olursunuz?

Artık sosyal medya platformlarında ve mesajlaşma uygulamalarında mesajların korunması eskisinden de daha fazla önem taşıyor. Peki uçtan uca …

Intel Arc A770 ve A750 Fiyatları Netlik Kazanıyor

Intel, Xe-HPG Scavenger Hunt kampanyasıyla birlikte müşterilerine çeşitli hediyeler göndermeye başlamıştı. Etkinlik kapsamında ödül olarak …

Ekran imgesi alanlar dikkat! WhatsApp’a üç yeni özellik geliyor

En çok kullanılan iletileşme uygulamaarından biri olan WhatsApp, tek seferlik paylaşımlara ait yeni bir özellik getireceğini duyurdu. Gruplardan …

Çip krizi Toyota’yı vurdu: Net kâr yüzde 18 düştü

Geçen yılın başlarında otomotiv bölümünde patlak veren global çip tedarik meseleleri nedeniyle birçok marka, vakit zaman üretimi durdurma kararı …

James Webb’ten Yeni Görüntü Diyerek Sucuk Fotoğrafı Paylaştı

James Webb Uzay Teleskobu, bugüne kadar çekilen en net galaksi fotoğraflarını Dünya ile paylaştığı günden beri internetin yeni şaka malzemesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.