France24: Erdoğan, seçim öncesi popülaritesini artırmak için Batı’nın öfkesini göze alıyor

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazları ve Suriye’ye yeni operasyon açıklaması milletlerarası alanda tartışmalara yol açarken, Fransa’nın önde gelen haber kanallarından France24, Türkiye-Batı ilgileriyle ilgili çarpıcı bir tahlile imza attı.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazları ve Suriye’ye yeni operasyon açıklaması memleketler arası basında tahlillere bahis olmaya devam ediyor.

Fransız kamu haber kanalı France24, internet sitesinde yayınlanan tahlilde son devirde dünya basınında tartışma yaratan Türkiye-Batı ilgileriyle ilgili dikkat çeken değerlendirmelere yer verdi.

“Bir gözü seçimlerde olan Erdoğan, Batılı ortakların öfkesini göze alıyor” başlıklı yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazları ve Suriye’ye yeni operasyon açıklamasıyla, NATO ve Batı’daki ortakları öfkelendirme kıymetine Türkiye’nin jeopolitik pozisyonunu güçlendirmek için “Ukrayna’daki savaştan faydalandığı” yorumu yer aldı.

‘EKONOMİK KRİZ ERDOĞAN’I TEHDİT EDİYOR’

Erdoğan’ın bu atılımlarla gelecek sene yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ülke içindeki milliyetçi hisleri harekete geçirmek istediği kaydedilen yazıda, “Türkiye’de giderek berbata giden ekonomik krizin Erdoğan’ın popülaritesini tehdit ettiği” belirtildi.

Paris merkezli Fransız Memleketler arası Stratejik İlgiler Enstitüsü’nden Orta Doğu uzmanı David Rigoulet-Roze, Erdoğan’ın bu ataklarla “Türk iktisadını felaket bir halde yönetmesini telafi etmeye, seçmen tabanının dayanağını artırmaya ve yaklaşan seçimler öncesinde seçmenleri harekete geçirmeye çalıştığını” söyledi.

‘ERDOĞAN, BATI’YLA KÖPRÜLERİ YAKAMAYACAĞINI BİLİYOR’

“Erdoğan dünya sahnesinde bir poker oyuncusu üzere hareket ediyor. Birden fazla vakit Batı’yla oyunlarının arkasında ülke içi bir gündem var ve bunlar iktidarını sürdüreme dileğinin bir yansıması” sözlerini kullanan Rigoulet-Roze, “Çoğu provokatif atılımlar ve Erdoğan Batı’yla köprüleri yakamayacağını ya da dünyayı kendi şartlarına nazaran yine şekillendiremeyeceğini biliyor” dedi. Erdoğan’ın Osmanlı İmparatorluğu konusunda nostaljik bir yaklaşımı olduğunu tabir eden uzman, “Ne yazık ki Erdoğan için bu gayeler gerçeklerle çelişiyor. Türkiye’nin önemli ekonomik zorlukları, yalnız kalmaya gücü olmadığı manasına geliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin son periyotta Yunanistan’la da tansiyon yaşadığına ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara katılmadığına dikkat çeken France24, Erdoğan’ın doğuşçu bir telaffuz kullanarak kendi kurallarını dayattığını yazdı.

Yazıda, Erdoğan’ın AB’nin ve ABD’nin hâlâ Türkiye’nin en büyük ticaret ortakları olduğunu pek uygun bildiği, fakat Türkiye iktisadının hassas durumu nedeniyle Rusya’yı karşısına almak da istemediği yorumu dikkat çekti.

Related Posts

Batman’da personel taşıyan kamyonet devrildi: 7 yaralı

Edinilen bilgiye nazaran, Batman-Kozluk karayolunda tarlada kavun hasadı yapan personelleri taşıyan kamyonet şoförün direksiyon hakimiyetini …

İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını …

Hatay’da trafik kazası: 6 yaralı

Kaza, Kırıkhan içesi Kurtsoğuksu Mahallesi’nde meydana geldi. Alınan bilgiye nazaran, M.E. kullandığı 06 GT 657 plakalı arabasının direksiyon …

İmamoğlu fotoğraf paylaştı: Yapmayın

Silivri’de yağmur sırasında meydana gelen taşkının yağmur kanalına beton dökülmesi nedeniyle meydana geldiği tespit edildi. İBB Lideri Ekrem …

Önünü kestikleri İETT otobüsünün camlarını kırdılar

Beyllikdüzü’nde dün saat 05.30 sıralarında D-100 yan yol Avcılar istikametinde ilerleyen Silivri- Avcılar seferini yapan İETT otobüsüne 3 kişi …

Sakarya’da 13 yaşındaki çocuk denizde kayboldu

Sakarya’da Küçükboğaz mevkisinde ailesiyle denize gelen İ.E. (13), arkadaşlarıyla suyun kenarında oynadığı sırada dalgalara kapıldı.Aynı bölgede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.