Ermenistan işgalinden kurtarılmıştı: Azerbaycan’ın Karabağ’a “büyük dönüşü” sürüyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in “büyük dönüş” diye nitelendirdiği ve yıllar evvel işgal nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan yüz binlerce kişinin dönüşünü hedefleyen program kapsamında birinci göçün birinci etabı gerçekleştirildi.

İlk göç, Zengezur koridorunun güzergahındaki Zengilan ilinin Ağalı köyüne yapıldı. Azerbaycan devletinin “akıllı köy” konseptiyle tekrar inşa ettiği Ağalı köyüne dün 11 aile daha taşındı ve meskenlerine yerleşti. 19 Temmuz’da başlayan göç süreci sonucu 41 aile bir vakitler terk ettikleri cet yurtlarında yeni hayatlarına başladı.

KÖYLERİNE ULAŞTILAR

Bakü’deki Zengilan Göçmen Sitesi’nden hemşehrilerinin gözyaşları ve alkışları eşliğinde konvoy halinde hareket eden Ağalılılar 5 buçuk saatlik seyahatinden akabinde köye ulaştı.

Köyün yeni sakinlerini Azerbaycan Cumhurbaşkanı Zengilan Özel Temsilcisi Vahit Hacıyev ile evvelki günlerde göç edenler karşıladı.

Anahtarlarını alanlar eşyalarını kamyonlardan boşaltarak meskenlerine yerleşmeye başladı.

AĞALI’DA HAYAT CANLANDI

Ağalı’ya göç edenler ortasında 85 yaşındaki nine de var, kucakta taşınan bebekler de.

İşgal devrinde Ermenilerin büsbütün yıktığı, yaşanacak bir meskenin bile bulunmadığı köy bugün 200 haneli çağdaş bir yerleşim ünitesi haline geldi.

İki yıl öncesine kadar adeta harabeyi andıran köyün sokaklarında artık çocuklar bisiklet sürüyor, top oynuyor.

Evlerden müzik sesleri geliyor, semaverlerin dumanı yükseliyor.

AĞLAYA AĞLAYA ÇIKTIĞIMIZ TOPRAKLARA GÜLE GÜLE DÖNDÜK

Ceyran Abbasova, eşi ve 3 kızı ile Ağalı’ya taşındı. Hekim olan Abbasova buradaki sıhhat ocağında çalışacak.

Abbasova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çok heyecanlıyım. Gurur verici. Buradan çıktığımda 8 yaşındaydım. Ağlaya ağlaya çıktığımız topraklara güle güle döndük. Evlatlarımızı burada büyüteceğiz.” dedi.

Halik Guliyev de Ağalı’yı 1993’te 7 yaşındayken terk etmiş. Bugün ise eşi ve 2 çocuğu ile bir arada cet yurdunda yeni hayata başlamanın memnunluğunu yaşıyor.

Topraklarına döndükleri için şehitlere borçlu olduklarını söyleyen Guiyev, “Memleketimin havası, tabiatı çok hoş. Bize çok düzgün konutlar yapmışlar. Bundan şad olduk. Tüm dünya Azerbaycan’ın imar ve ihya ile uğraştığını gördü. Birebir vakitte işgal ve yıkımla kimin uğraştığını da gördü.” tabirlerini kullandı.

30 YIL EVVEL GÖTÜRDÜĞÜ SEMAVERİNİ GERİ GETİRDİ

Zaur Samedov da işgal nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı vatanına dönmenin memnunluğunu yaşıyor.

Yeni konutunun bahçesinde semaver çayı hazırlayan Samedov, “Ağalı’dan çıkarken annemin ikramı olan bu semaveri de götürmüştüm. Artık yıllar sonra geri getirdim.” dedi.

AĞALI’YA 1300 KİŞİ DÖNECEK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Zengilan Özel Temsilcisi Hacıyev, Karabağ’a büyük dönüşün birinci göçünün şahidi olduklarını belirterek bunun tarihi bir olay olduğunu söyledi.

Hacıyev “Göç devam edecek. Başka etap eylülde başlayacak. Yaklaşık 1300 Ağalı sakini köye geri dönecek. Köyün üretimi ve tüm altyapılar büsbütün Azerbaycan devleti tarafından finanse edildi.” bilgisini paylaştı.

İşgal sonrasında iskana açılan yerleşim ünitesi olan Ağalı’da alternatif güç kaynaklarının, ekolojik ısıtma ve akıllı ışıklandırma sistemlerinin kullanıldığı 200 müstakil mesken inşa edildi. Köyde 360 kişilik okul ile 60 kişilik ana okulu, sıhhat ocağı, postane, banka, kafe ve marketler bulunuyor.

Ağalı’ya yerleşen aileler için tarım alanları da tahsis edildi. Köy sakinlerden kimileri tarımla uğraşacak, kimileri kamu kurumlarında çalışacak.

Related Posts

Alanyasporlu futbolcu Efecan Karaca’dan Beşiktaş açıklaması!

Alanyaspor’un deneyimli oyuncusu Efecan Karaca, Beşiktaş maçı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turuncu-yeşilli ekibin kaptanı Efecan Karaca ise …

Polis arabasının kapısını açan Afgan’dan tepki çeken sözler: “Korkum yok”… Bu kez Afganlar da tepki gösterdi

Bir Türk polis aracının kapısını açarak video çeken Afgan uyruklu kişi, sosyal medyada tartışma konusu oldu.“Polis arabasının kapısını neden …

Irak’ta mühimmat deposunda patlama: 7 meyyit

Irak’ın Necef kentindeki silah ve mühimmat deposunda meydana gelen patlama nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi ise yaralandı.Irak’ın …

Yeni Akit muharriri: Toplu konut projelerinde makûs idare var

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesinin müellifi Vehbi Kara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği TOKİ …

Türk atletler Cali’de tarih yazdı

Kolombiya’nın Cali kentindeki Dünya U20 Atletizm Şampiyonası, tertibin 37 yıllık tarihinde Türkiye’nin en başarılı tertibi olarak tarihe geçti …

Cezayir’den Çin’e takviye: Tayvan, Çin topraklarının ayrılmaz bir modülüdür

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cezayir’in Pekin Büyükelçisi Hasan Rabhi’nin, İslam ülkeleri diplomatik misyon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.