Beyaz Saray, demir yolu çalışanlarının grevini engelleme arayışında

Beyaz Saray, demir yolu çalışanlarının ülke iktisadına günde 2 milyar dolara mal olabileceği belirtilen muhtemel grevini önlemek için tahlil arayışına girdi.

Amerikan basınının Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, ülkedeki demir yolu personellerinin mümkün grevi Biden idaresini harekete geçirdi.

Olası bir grevin “kabul edilemez” olduğunu belirten kaynaklar, ABD Lideri Joe Biden’ın taraflara davetine ait rastgele bir ayrıntı paylaşmadı.

BİDEN TEMAS HALİNDE

Öte yandan kaynaklar, Biden’ın ve hükümet yetkililerinin muhtemel bir grevi engellemek ismine bugün demir yolu işletmecileri ve sendikaları ile temas halinde olduğunu aktardı.

Demir yolu personellerinin muhtemel grevinin ülke iktisadına günde 2 milyar dolara mal olabileceği belirtiliyor.

16 EYLÜL’DE GREVE GİDEBİLİRLER

ABD’de demir yolu personellerinin kontrat görüşmelerinde muahede çıkmaması sonrası personellerin muhtemel grevi gündeme gelmişti.

ABD Lideri Joe Biden, temmuz ayında demir yolu şirketleri ile çalışanlar ortasında devam eden uyuşmazlığın çözülmesine yardımcı olmak gayesiyle Başkanlık Acil Durum Kurulu’nun (PEB) oluşturulmasına yönelik bir kararname imzalamıştı.

Söz konusu heyetin, personeller ile yöneticileri ortasındaki uyuşmazlıkları çözmek için bir yapı sağlayacağı, uyuşmazlığı araştıracağı ve kuruluşundan itibaren 30 gün içinde uyuşmazlığın nasıl çözülmesi gerektiğine ait bir rapor sunacağı belirtilmişti.

Kurulun tavsiyeleri doğrultusunda mutabakata varmak için 16 Eylül gece yarısına kadar mühletleri olan demir yolu şirketleri ve emekçiler, muahedeye varamamaları durumunda greve gidebilir.

Sendikalar ve demir yolu şirketleri şimdiye kadar görüşmelere katılan 12 sendikadan 5’i tarafından temsil edilen 21 bin emekçiyi kapsayan süreksiz mutabakatlara vardı. Fakat yaklaşık 90 bin emekçiyi temsil eden 7 sendikanın ise şimdi mukavelelerinde muahedeye varılamadı. (AA)

Related Posts

Piyasa Öncüsü: Bu Altcoin, Bitcoin’i Geride Bırakacak!

Lider altcoin Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından Anthony Di Iorio yeni açıklamalar yaptı. Iorio, Ethereum’da “flippening”in gerçekleşmesinin …

Teşhis ve tedavide arıza var

Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ, bu hafta Şans Sohbetleri’nde mevcut finansal koşulların sürdürülebilirliği üzerine konuştu. İkili …

Suriye açıklarında göçmen teknesi battı: 71 ölü

Lübnanlı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Suriye açıklarında batması sonucu 71 kişi yaşamını yitirdi. Lübnan Ulaştırma Bakanı Ali …

“Dünya dört nala ayı piyasasına giriyor”

Rusya ile Batı gerginliğinin mali piyasaları vuracağını söyleyen Yeşilada, 2008’deki büyük finansal krizden bu yana en derin ayı piyasasının …

Azerbaycan: Ermenistan’la çatışmalarda şehit sayısı 79’a yükseldi

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin 12-14 Eylül tarihlerinde yol açtığı provokasyonları …

Bankacılık kesimi kredi hacmi yükseldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bankaların haftalık istatistikler yayınlandı. 42 milyar 154 milyon lira yükseldi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.