Almanya’da atom santrallerinin müddetlerinin uzatılması tartışılıyor

Yunus Ülger

Ağır bir güç krizi içinde bulunan Almanya, ağır bir biçimde yeni güç kaynakları ararken, atom santrallerinin işletme müddetlerinin uzatılmasını tartışmaya başladı. Muhalefet ve Federal Hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) şu anda işletmede olan üç atom santralinin işletme müddetlerinin uzatılmasını istiyor. Öteki hükümet ortakları Toplumsal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller, uzatmaya kesin olarak karşı çıkıyor.

Almanya, 2011 yılında Japonya’da sarsıntı sebebiyle Fukuşima atom santralinde meydana gelen kaza sonrasında atom santrallerini kapatma kararı almıştı. Almanya’da şu anda işletmede bulunan üç atom santrali bu yılın sonunda kapatılacak. Üç atom santrali, Almanya’nın güç muhtaçlığının yüzde 5 kadarını karşılıyor.

MUHALEFET BU HAFTA ÖNERGE VERECEK

Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CS) ile çok sağcı parti Almanya için Alternatif (AfD) atom santrallerinin işletme müddetlerinin uzatılması için önerge verecek. Alman Birinci Televizyonu’nun (ARD) haberine nazaran önerge isim okunarak oylanacak. Muhalefet böylelikle, atom santrallerinin uzatılmasından yana olan FDP’ye baskı yapıp yanına çekmeyi umuyor.

CDU Federal Meclis Kümesi Lideri Jens Spahn, bu güç kıtlığında her imkanın kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kâfi güç kaynakları bulunmaması halinde gelecek kışın güç geçeceği uyarısı yapan Spahn, Yeşiller’den pragmatik davranıp ideolojik yaklaşımı bırakmasını istedi.

FEDERAL HÜKÜMET ORTAĞI FDP DE UZATMADAN YANA

Federal Hükümet ortaklarından FDP de atom santrallerinin işletme müddetlerinin uzatılmasından yana görüş bildiriyor. Partinin Lider yardımcısı Wolfgang Kubicki, işletme müddetlerinin en az beş yıl uzatılması gerektiğini söyledi. Alman Haber Ajansı’na (DPA) konuşan Kubicki, buna karşı çıkan Yeşiller’i sorumsuzlukla suçladı. Kubicki, dışardan değerliye güç satın almak yerine ülkenin petrol ve doğal gaz kaynaklarından yararlanılmasını da istedi.

Avrupa Birliği (AB) İçpazar Komiseri Thiery Breten de Almanya’dan atom santrallerinin işletme müddetlerini uzatmasını istedi. Handelsblatt gazetesine konuşan Breten, mühletin en azından birkaç ay uzatılmasını istedi. Breten, “Almanya’dan bu hususta Avrupalı dostlarıyla dayanışma içinde olmasını bekliyoruz” dedi.

SPD VE YEŞİLLER KESİN OLARAK KARŞI

Federal Hükümet ortaklarından SPD ile Yeşiller, atom santrallerinin işletme müddetlerinin uzatılmasına kesin olarak karşı çıkıyor. SPD’li Federal Başbakan Olaf Scholz, uzmanların görüş birliği içinde atom santrallerinin lakin bu yıl sonuna kadar işletilebileceğini bildirdiğini hatırlattı.

Scholz, “Tersini ileri sürenler, bunu nasıl yapacaklarını şimdiye kadar söylemediler” dedi. SPD Lideri Lars Klingbeil, atom santrallerinin işletme müddetlerini uzatmanın güç krizine tahlil olmayacağı görüşünü savunup, bunu tartışmanın Alman iktisadına ziyan verdiğini söyledi. Klingbeil, süreyi uzatmanın teknik ve işçi sıkıntıları sebebiyle çok güç olacağını savundu. SPD Lideri, bunun yerine doğal gaz alınmasını ve termik santrallerinin işletme mühletinin uzatılmasının daha gerçekçi tahliller olduğunu belirtti.

Yeşiller Partili Federal İktisat Bakanı Robert Habeck ile Federal Etraf Bakanı Steffi Lemke, ortak açıklamada, “Küçük bir ekonomik katkı için büyük ekonomik, hukukî ve güvenlik riskleri göze alınamaz” görüşünü tabir ettiler.

HALKIN YARISI UZATILMASINDAN YANA

Öte yandan Almanların yarısı atom santrallerinin işletme müddetlerinin uzatılmasından yana görüş bildirdi. İnfa kamuoyu araştırma kuruluşunun Bild gazetesi için yaptığı anketin bulgularına nazaran halkın yüzde 35’i uzatmaya karşı çıkıyor. Yeni atom santralleri yapılmasına ise yüzde 53’lük bir oran karşı çıkıyor, yüzde 33’ü ise yapılmasını istiyor. Halkın yüzde 13’ü ise yeni atom santralleri yapılması konusunda kararsız olduğunu bildirdi.

Related Posts

Süleyman Soylu: Tendürek Dağı birinci sefer terörden arındı

Mehmetçik, son çıktığı terörist avından da eli boş dönmedi. Jandarma takımları ülkemizde son terörist kalıncaya kadar kararlı gayretini …

Pendik’te pazarda ‘yan bakma’ arbedesi: Metrelerce kovaladı

Pendik’te bulunan cumartesi pazarında geçen hafta teze nazaran, iki küme ortasında yan bakma nedeniyle tartışma çıktı. Tartışma kısa müddette …

21 yılın her anı uğraşla geçti: Kardeşliğimizin bozulmasına müsaade vermeyiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti devrinde Türkiye’nin kast sisteminden kurtulduğunu belirtirken, CHP zihniyetinin yerinde saydığını söyledi …

Rusya ve BM Zaporijya Nükleer Santrali’ni görüştü

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres telefonda görüştü. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı …

Batman’da personel taşıyan kamyonet devrildi: 7 yaralı

Edinilen bilgiye nazaran, Batman-Kozluk karayolunda tarlada kavun hasadı yapan personelleri taşıyan kamyonet şoförün direksiyon hakimiyetini …

İngiltere’de başbakan adayı güç şirketlerini savundu: ‘Kâr etmek şeytani bir şey değil’

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Liz Truss, güç şirketlerine yönelik tenkitlere katılmadığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.