Ahmet Davutoğlu’ndan cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması: ‘Yılbaşından evvel aday ismi zikredilmez’

Katıldığı canlı yayında konuşan Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanı adayı hakkında “6’lı Masa’dan birisi olacaksa, dışarıdan da olacaksa siyasi kimliğinden arınarak geçiş sürecini yönetmesidir” dedi.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk olan Davuoğlu’nun öne çıkan tabirleri şöyle:

“DEMİREL İLE ECEVİT KONUŞSAYDI TAHMİNEN İHTİLAL OLMAZDI”

“6’lı Masa’nın en kıymetli tarafı ta çağdaşlaşma periyodundan bu yana üretilen bütün siyasi akımların prestij gören temsilcileri orada. Birbirleriyle oturup o masada tartışıyorlar. Jöntürkler, Hürriyet İtilaf Partisi, İttihat Terakki, Hürriyet Partisi’nde savunulan fikirler o masada.

İktidar bu büyük kazanımların sağlam temelleri üzerinde kurulmamasını istemediği için tez ile çatışma çıkarmayı çalışıyor. Bir an evvel Cumhurbaşkanı adayınızı açıklayın diyor. Bizim maksadımız temelin sağlam atılması. Ferdî tartışma değil hiçbir önder.

Daha bu 6’lı Masa oluşalı 8-9 ay oldu. Genel liderler kendi tabanlarına ‘gerilime, paniğe gerek yok’ bildirisini verdi. Biz 6’lı Masa ile toplumsal tansiyonu indirdik, bir ortaya gelebileceğimizi gösterdik. 12 Eylül öncesinde merhum Demirel ile merhum Ecevit konuşsaydı tahminen ihtilal olmazdı. Bizim birinci vazifemiz toplumsal tansiyonu indirmek. İktidar seçime giderken her türlü yolu, sistemi Makyavelist halla kullanacak, biz ilkesel tutum sergileyeceğiz.”

“SEÇİM TARİHİ AÇIKLANANA KADAR TARTIŞMAYALIM DEDİK”

“12 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu seçim tarihi açıklanana kadar ortamızda tartışmayalım dedik” ifadelerini kullanan Davutoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı problemi yahut bir diğer kimsenin adaylığı masaya gelmedi. Bir fiili iklim oluşturma gayretini gerçek bulmam. Bu türlü hassas bahis varken, daima fiili iklim, atmosfer oluşturulurken. Biz bir kişi için, bir parti için bir ortaya gelmedik. Bir kişi için dağılmayız. Genel liderlerin girmediği alana, genel lider yardımcılarının girmemesi lazım. Bu benim partim için de bu türlü. Üzerimizde ağır sorumluluk var. Hepimiz olgunluk içinde davranmamız lazım.

12 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu seçim tarihi açıklanana kadar ortamızda tartışmayalım dedik. Şu anda o denli bir tartışmayı yapmanın birçok açıdan mahsuru da var. 6’lı Masa’nın evvel konuşacağı sorun bu idare nasıl olacağı? 6’lı Masa’yı keşke canlı yayınlasaydık diye birbirimize söylüyoruz. Şahsi nezaketimiz devlet idaresi ile ilgili konulardaki kararlarımızı etkilemez. Bizim kanaatimiz şu ki, bu düzenek tespit edilirse; yani Cumhurbaşkanlığı kararname uygulamasını devam mı ettireceğiz? Asla! Anayasal düzenlemenin çok güç olacağı kanaatinde değilim. Meclis’te çoğunluğu elde edersek, bir Anayasa değişikliği ile bunu yaparız. Kendi kitlelerimize dönüp, ‘Cumhurbaşkanı şu partiden lakin biz sürecin içindeyiz’ diyebiliriz. ’28 Şubat’taki kazanımlar asla kaybedilmeyecek, bizim onayımız olmadan bir karar alınmayacak’ teminatını veririz.”

“O TAKIMLARIN HEPSİNİN KARNESİ ELİMİZDE”

Yapılan yolsuzlukları bildiğini söyleyen Davutoğlu, bürokratlara seslenerek şöyle konuştu:

“Pazar seçim oldu, Pazartesi o koltukta ben otursam hangi takımların ne kadar liyakatlı olduğu, hangi takımların yolsuzluğa bulaştığı, hangi bürokratların da hesap vermesi gerektiği çetelesi elimizdedir. Kimse bu mevzuda sıfırdan bir şeye başlıyoruz kanaatine sahip olmasın. O fotoğraf elimizde. Buradan bürokratlara sesleniyorum; işini yapanları da biliyoruz, yolsuzluklara bulananları da. Yahut endişesinden yanlış iş yapmayıp hem de olumlu iş yapmayanları da biliyoruz. Vazifeyi ihmal dışında yasanın dışına çıkmış olanlar mutlaka cezalandırılacak. Liyakatli olanlar, talimatlara karşın yanlışsız iş yapanlar yerinde kalacak. Bizim şu anda en fazla itina göstermemiz olan şey, insan kaynağımız. Kimseyi kaybetmeyeceğiz, herkesi koruyacağız. Devlette süreklilik sağlanır, kaosa yol açılmaz. Yanlışsız olan işler yapılır. Gücü kullanırken ortak aklı harekete geçiririz, herkesin fikrini alırız. O takımların hepsinin karnesi elimizde.”

“YILBAŞINDAN EVVEL ADAY İSMİ ZİKREDİLMEZ”

Cumhurbaşkanı adayının yılbaşından evvel açıklanmayacağını belirten Davutoğlu, bahse ait şu sözleri kullandı:

“Muhalefeti bekleyen en büyük tehlike kolay zafer psikolojisidir. Bütün ıslahatları yapan merhum Özal büyük mağlubiyet almıştı. Seçim gecesine kadar sonucu muhakkak olmayan süreçtir. Her önlemi alacaksınız.

Bütün siyasi önderler alandalar. Halkın görmek istediği kesin, kararlı, ortak bir deklerasyon ise bu yapıldı, daha güçlüsü de yapılacak. Yılbaşından evvel aday ismi zikredilmez lakin altyapısı kurulur.

Burada en kıymetli şey ‘ben’ değil ‘biz’ dememiz. O masadan aday çıkması halinde partisiyle olan ilgisini kesmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir sonraki seçim için hırslı olmayan birinin olması geçiş sürecini kolaylaştıracaktır. Bu benim kanaatim, partimizin kanaati.

6’lı Masa’da konuşulmuş değil. 6’lı Masa’dan birisi olacaksa, dışarıdan da olacaksa siyasi kimliğinden arınarak geçiş sürecini yönetmesidir. Farklı kısımlardan oy verecek olan kitleler ‘Bu bir müddet sonra kendisi için çalışır’ kanaatine varabilirler. ‘Ben geçiş sürecini yöneteceğim, siyasi ikbal için bunu yapmayacağım’ demesi kolaylaştırır.”

Related Posts

Tansiyon yükseldi: Kuzey Kore 5 yıl sonra Japonya’yı maksat aldı

2022 ile birlikte balistik füze denemelerini artıran Kuzey Kore’den telaş yaratan bir atak geldi. Bütün dünya Rusya ile Ukrayna ortasındaki …

Mars yörüngesindeki Mangalyaan uydusunun yakıtı bitti

Kasım 2013’te fırlatılan Mangalyaan uydusu Mars’ın yörüngesine girdiği Eylül 2014’ten bu yana Mars’ta kıymetli keşiflere imza attı. Hindistan …

Ödünç kramponlarla Galatasaray Kadın Futbol Takımı’nı yendiler

Bir süredir çalışmalarını Kocaeli Edis Spor Kompleksi’nde sürdüren Nijerya U17 Kadın Futbol Milli Takımı ile Galatasaray Kadın Futbol Takımı …

Muğla’da yabancı asıllı şahıs yol ortasında meyyit bulundu

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz Mahallesi Ovacık mevkiinde iki kişinin yol ortasında hareketsiz yattığını görenler durumu 112 Acil Davet …

Ali Erbaş’tan üniversite öğrencilerine Kur’ân-ı Kerîm eğitimi bildirisi

Çeşitli programlara katılmak üzere Karaman’a gelen Erbaş, Vali Tuncay Akkoyun’u ziyaret ederek, erdem defterini imzaladı. Mübarek bir günde …

Gaziantep’te derin dondurucuda cesedi bulunan Lina Nazlı, toprağa verildi

Gaziantep’te darp sonucu öldüğü bedellendirilen ve cesedi derin dondurucuda bulunan 3 yaşındaki Lina Nazlı’nın cenazesi toprağa verildi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.