AB’de ruble çatlağı

Avrupa Birliği (ABD) ülkeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus doğalgazını ruble ile satma restine soğuk bakarken, Macaristan’ın yeniden seçilen Başbakanı Viktor Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Macaristan’ın Rus doğalgazı için ruble ödemeyi reddetmeyeceğini açıkladı.

Orban, geçtiğimiz pazar günü kazandığı seçimlerden sonra yaptığı ilk basın toplantısında Rusya’nın AB’ye yönelik doğalgaz ihracatı ile ilgili de konuştu. Orban, “Ruble olarak ödeme yapmakta zorluk çekmeyiz. Yani Ruslar isterse, ruble olarak ödeyeceğiz” dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanlığı da doğalgaz ithalatının devamı konusunda çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Macaristan Devlet Başkanı Orban şu anda Putin’le yakın bağları olan tek AB lideri.

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından batılı güçler Rusya’ya ağır finansal ve ekonomik yaptırımlar uyguladı. Sonrasında ise Rusya lideri Vladimir Putin doğalgaz ticareti ile ilgili bir kararname imzaladı.

Putin, ağır ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya ekonomisini korumak için ‘dost olmayan’ ülkelerin Rus doğalgazı alırken rubleyle ödeme yapmasını zorunlu tuttu. Karar 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girdi.

Ancak Macaristan dışındaki Avrupa ülkeleri bu öneriye sıcak bakmıyor. Rusya ise ruble ile ödeme yapmayı reddeden ülkelere gazı henüz kesmese de Gazprom’un ‘dost olmayan’ ülkelere doğalgaz tedariğini kesmek için seçenekleri değerlendirdiği biliniyor.

RUBLE GERİ DÖNDÜ

Öte yandan Rusya’nın doğalgaz ödemelerini ruble olarak istemesi, savaşın başlangıcının ardından değeri sert düşen para biriminin toparlanmasına da  yardımcı oldu. Batılı ülkelerin yeni yaptırımlarına rağmen Rus borsaları da artıda hareket etti.

Ruble sabah saatlerinde dolar karşısında yüzde 5,8 değer kazanarak 75,30 seviyesinden işlem gördü. Sonrasında ise 74,25 ile 11 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi gördü.

Moskova borsasında dolar bazında hisse değerlerini ölçen RTS endeksi yüzde yüzde 5,2 yükselerek 22 Şubat’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye geldi.

Related Posts

Akaryakıtın litre fiyatına 2 ayda 6 lira 16 kuruş indirim geldi

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş ve döviz kurlarındaki artış sonrası akaryakıt fiyatlarında geçtiğimiz aylarda artış yaşanmıştı.YAZ BAŞINDA …

Kırtasiyeciler müşteri çekmek için kampanyalara başlıyor

Zincir marketler ve alışveriş merkezleriyle rekabet edemeyen ve Perakende Yasası ile düzenleme bekleyen esnafın umutları tekrar öteki bahara …

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 840 liraya yükseldi

Türk-İş’in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını …

Kışa hazırlık: İki depo doldu, sırada Saros var

Tuz Gölü ve Silivri’deki doğalgaz depolarının büyük kısmı dolduruldu. Az miktardaki kapasitenin de ilerleyen aylarda tamamlanarak kış …

Karavan fiyatına taşınabilir ev! Bayan teşebbüsçü dünyaya satıyor

Sakarya’da yaşayan dizayncı Gül Korkmaz, yurtdışından ilham alarak üretmeye başladığı tiny house’leri dünyanın birçok noktasına pazarlıyor …

Emeklinin artırım farkı 28 Temmuz’da ödenecek

Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, görev malulü, dul yahut yetim aylığı alanların temmuz artırım farkı ödemelerinin yapılacağı tarih …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.