8 vilayette sağanak! Mesken ve iş yerlerini su bastı, valilik idari müsaade kararı aldı

Meteoroloji’nin arka arda yaptığı ikazın akabinde 8 vilayette sağanak yağış tesirli oldu. Taşan dere nedeniyle hastane ve birçok mesken ile iş yerini su basarken bir vilayette de beklenen kuvvetli yağış nedeniyle gebe ve engelli kamu çalışanının yarın idari müsaadeli sayılacağı duyuruldu. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, en az 20 vilayet için yağış ikazında bulundu.

Yaz ayında tesirli olan sağanak yağış beraberinde felaketi de getirdi. Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığının (AFAD), 11 vilayet için kuvvetli yağış ihtarının akabinde İzmir’de saat 16.00 sıralarında tesirli olan sağanak, hayatını olumsuz etkiledi.

Bayraklı ve Bornova ilçelerinde birtakım cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Kimi şoförler araçlarını yol kenarına çekip, bir müddet sağanağın dinmesini bekledi.

Bu nedenle trafikte aksamalar yaşandı. Belediye grupları yağışın akabinde teyakkuza geçti.

“SUYUN ÇEKİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Sağanakta sularla dolan cadde ve sokaklardaki şoförler ve vatandaşlar güç anlar yaşadı. Kavşaktan geçmek için biriken suyun çekilmesini bekleyen şoförlerden Keyifli Çağlar, “Suyun çekilmesini bekliyoruz. Aracım da su alacak. Aracımı ve kendimi tehlikeye atmamak için beklemekten diğer dermanım yok. Yolda kalan otomobiller da oldu. Burada rastgele bir çalışma yapıldığını görmedim” dedi.

Ali Sezer Tüfekçi ise “Burada bu türlü bir şey birinci kere oluyor. Altyapıda sorun var. Düzelttiklerini söylediler lakin demek ki düzeltilmemiş” sözlerini kullandı.

BORNOVA’DA ÜNİVERSİTE HASTANESİNİ SU BASTI

Bornova ilçesindeki Ege Üniversitesi Hastanesi’nin polikliniklerinin olduğu binada da su baskını yaşandı. Hastanenin birinci katındaki tüm servislerin faaliyetleri dururken, işçi suyu kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı. Suların bastığı birinci katta bulunan sıhhat çalışanları, hastalar ve hasta yakınları ıslanmamak için ayaklarına poşet geçirip binadan çıktı.

“AYAKLARIMA POŞET GEÇİRDİM”

Hastanede kızı tedavi gören Emine Uslu, “Bir anda yağmur şiddetli halde gök gürültüsüyle birlikte bastırmaya başladı. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Hastam vardı, hastanede kızım yatıyordu lakin üstteki katlarda olduğu için onun açısından sorun olmadı. Bir anda yağmur çamur bastırdı ve poliklinikler su doldu. Mağdur kaldık çıkamadık, mecbur ayaklarıma poşet geçirdim” dedi.

İŞ YERLERİNİ SU BASTI

İzmir’de tesirli olan sağanak nedeniyle Aliya İzzetbegoviç Caddesi’ndeki kimi iş yerlerini su bastı. Mansuroğlu Mahallesi’ndeki bir restoranın da mutfak kısmı sular altında kaldı.

Çalışanlar, kovalarla suları tahliye etmeye çalıştı. İş yeri sahibi Edis Hatipoğlu, “20 dakikalık yağmurda bu hale geldik. Her yağmurda rögarlar anında doluyor ve iş yerimizi su basıyor. Biz de imece yolu suyu çekmeye çalışıyoruz. Belediyeyi aradığımızda bizi sıraya aldıklarını söylediler. Kendi tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz lakin kâfi olmuyor” dedi.

MUĞLA

Milas’ta kısa müddetli tesirli olan gök gürültülü sağanak yağış, gündelik hayatı olumsuz etkiledi. Gün ortasında başlayan ve kent merkezinde tesirli olan sağanak yağış, kırsalı da etkiledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye nazaran; Milas bugünden itibaren yağışlı havanın tesirine girecek. Milas için bugün ve yarın için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılırken; gök gürültülü sağanak yağışa karşı dikkatli olunması isteniyor.

Meteoroloji’den yapılan ikazda ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum oluşma riski üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği belirtildi.

AYDIN

Meteoroloji’nin Aydın için yağış ikazının akabinde beklenen yağış başladı. Efeler ilçesinde öğle saatlerinde başlayan yağış devam ederken, yağışların vilayet genelinde aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji’den yapılan ikazda, Aydın vilayet genelinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Karpuzlu, Çine, Koçarlı etraflarında kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden oluşabilecek, kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile hortum üzere aksiliklere karşı vatandaşların dikkatli ve önlemli olması istendi.

MANİSA

Meteoroloji tarafından dolu ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılan 11 kentten biri olan Manisa’da saat 15.30 sıralarında dolu ile birlikte başlayan sağanak yağış tesirli oluyor.

Yağmurun tesiriyle yol kenarlarında biriken su birikintilerinin yağmur mazgallarında akıp gitmesiyle kent merkezinde bir olumsuzluk yaşanmadığı görülürken birtakım vatandaşlar da aylar sonra gelen yağmurun sevincini yaşadı.

Yağmura hazırlıksız yakalanan bir vatandaş birçok büyükşehirde çok daha az yağan yağmura karşın kentleri sel aldığını ve su baskınları yaşandığını hatırlatarak Manisa Büyükşehir Belediyesinin altyapı çalışmalarını hoş bir biçimde yapması nedeniyle bir olumsuzluk yaşanmadığını söyledi.

Öte yandan yağmura hazırlıksız yakalanan çok sayıda vatandaş kaldırım kenarlarında tente altlarına sığınarak yağmurun dinmesini bekledi.

ÜZÜM STANTLARI SU ALTINDA KALDI

Manisa’da sağanak yağış tesirli olurken, kimi üzüm bağlarından kesilen ve kurutulmaya bırakılan çekirdeksiz Sultaniye üzümler su altında kaldı.

Yunusemre ilçesi Muradiye Mahallesindeki birtakım üzüm kurutma stantlarının ziyan gördüğünü kaydeden Şehzadeler Ziraat Odası Lideri Hüseyin Altındağ, “Yağışlardan ötürü birtakım bölgelerde kurutmaya bırakılan üzümler yağmur altında kaldı. Ziyan gören üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Meteoroloji datalarına nazaran yağışların 1-2 gün daha devam edeceğini öğrendik. Bilhassa bu hususta üreticilerimizi eserlerinin ziyan görmemesi noktasında uyarıyoruz” dedi.

BURSA

Kent merkezinde öğlen saatlerinde öğlen saatlerinden itibaren yer yer gök gürültülü sağanak tesirli olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin yüksek rakımdaki mahallelerine dolu yağdı.

Keleste ceviz büyüklüğünde yağan dolu hayatı olumsuz etkiledi. Bir vatandaşın aracını, branda örterek doludan muhafazaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Dolu, tarım yerlerine de ziyan verdi.

Eskişehir Bölge Kestirim ve Erken İkaz Merkezinden yapılan değerlendirmeye nazaran Bursada metrekareye saatte 75 kilo yağış düşmesi bekleniyor. Gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle oluşabilecek sel ve su baskınlarına karşı hem Bursa Valiliği hem de Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, toplumsal medya hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yapılan turuncu kodlu ihtarın geçerlilik tarihi bu gece yarısına kadardı, fakat Meteoroloji Genel Müdürlüğünden ikinci bir ihtar daha geldi. Bursa için yarın saat 23.00a kadar kuvvetli yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE

Marmara, Ege ve Trakya bölgelerinde birkaç gündür belirli aralıklarla süren yağmurdan birçok bölge etkilendi.

Ezine’de bugün saat 16.00 sıralarında başlayan yağmurda, sanayi sitesindeki kimi bölgeler sular altında kaldı. Kent merkezinde araç şoförleri ve yayalar vakit zaman sıkıntı anlar yaşadı.

Şiddetli yağmurun tesiriyle kimi ağaçlar da ziyan gördü. Ezine Belediyesi grupları, bölgede bir yandan paklık çalışmaları yaparken bir yandan da mağdur olan vatandaşlara yardımcı olmaya devam ediyor.

EZİNE’DE SAĞANAK VE DOLU TESİRLİ OLDU

Çanakkale’de beklenen yağış Ezine ilçesinde tesirli oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla birlikte yağmur başladı. Yağmurun akabinde da dolu yağdı.

Camlara vuran dolu taneleri meskenlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Sağanak nedeniyle birtakım caddelerde su birikintileri oluştu. Küçük Sanayi Sitesi’nde de sokaklar suyla doldu. Fırtına nedeniyle kimi ağaçların kısımları kırıldı.

Ezine Belediyesi grupları tıkanan rögarları açarak su tahliyesini sağladı. Kırılan ağaç kolları da tekrar takımlar tarafından toplandı.

HAMİLE VE ENGELLİ İŞÇİ İÇİN İDARİ MÜSAADE KARARI

Çanakkale’de beklenen kuvvetli yağış nedeniyle gebe ve engelli kamu işçisinin yarın idari müsaadeli sayılacağı duyuruldu.

Çanakkale Valiliği’nin toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere nazaran; Vilayetimizde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış beklenmesi sebebiyle tüm kamu kurum ve kuruluşlarında misyonlu gebe ve engelli işçi yarın idari müsaadeli sayılacaktır” denildi.

KÜTAHYA

Kent merkezinde akşam saatlerinde başlayan yağmur, Adnan Menderes Bulvarı ve Mithat Paşa Caddesi üzerinde şoförlere sıkıntı anlar yaşattı. Yaklaşık 30 dakika süren yağış sonrası tıkanan rögarlar vazifeliler tarafından açıldı. Vatandaşlar, “Sağanak yağmur bir anda sele dönüştü. Araçlar sel sularında ilerlemekte zahmet çekti, görevlilerin müdahalesi ile sel suları tahliye edildi” dedi.

Bu ortada, sağanak yağmur nedeniyle 5 başka mahallede kimi meskenlerin bodrum katları sular altında kaldı.

Sağanak nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar yolunda ağır su birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Yıldırım Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde birtakım konut ve iş yerlerine su bastı. Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik grupları, yolda kalan araçlar nedeniyle Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER SET KURDU

Kütahya kent merkezine 20 kilometre aradaki Porsuk köyünde ağır yağışın akabinde Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların konutlarına girmemesi için birçok noktaya set kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Bölge Kestirim ve Erken İkaz Merkezi’den yapılan açıklamada da “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir” denildi.

BALIKESİR

Meteoroloji tarafından bugün için dolu ve gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve etraf ilçelerinde saat 15.00 sıralarında sağanak yağış başladı. Dolu ile karışık yaklaşık 1 saat tesirli olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Su birikintileri nedeniyle şoförler güç anlar yaşadı. Yağmuru cadde üzerinde yakalanan vatandaşlar ise korunmak için saçak altlarına sığındı.

Edremit körfezinde de tesirli olan sağanak ve dolu yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya karşı tedbirler aldı. Ağır yağan yağmur sebebiyle çok sayıda konut ve iş yerinin zemin katlarını su bastı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye takımları yaşanacak olumsuz durumlara karşı hazır olduklarını, vatandaşların aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiğini bildirdi.

Burhaniye’de akşam saatlerinde başlayan yağmur kimi yolları göle çevirirken, şoförlere güç anlar yaşattı. Aylardır beklenen yağış zeytin üreticileri başta olmak üzere çiftçileri sevindirirken, şoförlere güç anlar yaşattı. Kimi yollarda biriken sular yüzünden araçlar ilerlemekte zorluk çekti.

METEOROLOJİ’DEN 20 İLE UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Çorum, Amasya, Trabzon, Adana ve Osmaniye etrafları, Hatay’ın kıyı kesitleri ile Ordu, Giresun ve Rize’nin iç kısımlarının mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

Yağışların; Marmara Bölgesi, Manisa, Kütahya, Eskişehir, Bolu ve Düzce etrafları ile Ankara’nın kuzeybatı bölümlerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

YAĞIŞ BEKLENEN VİLAYETLER:

EDİRNE 21°C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL 23°C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ 21°C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

KOCAELİ 23°C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

AFYONKARAHİSAR 16°C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Perşembe) lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DENİZLİ 20°C, 31°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR 22°C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MANİSA 21°C, 31°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

ADANA 25°C, 34°C
Parçalı bulutlu, yarın (Perşembe) mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA 24°C, 28°C
Parçalı bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY 24°C, 31°C
Parçalı bulutlu, yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kıyı kesitleri mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ISPARTA 15°C, 27°C
Parçalı bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANKARA 21°C, 31°C
Parçalı bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kuzeybatı kesitlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ÇANKIRI 16°C, 33°C
Parçalı bulutlu, gece saatlerinden itibaren lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ESKİŞEHİR 17°C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

BOLU 15°C, 26°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

DÜZCE 22°C, 29°C
Parçalı bulutlu, gece saatlerinden itibaren lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU 14°C, 29°C
Parçalı bulutlu, gece saatlerinden itibaren mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SİNOP 25°C, 31°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Perşembe) mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

AMASYA 22°C, 38°C
Parçalı bulutlu, yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ÇORUM 18°C, 32°C
Parçalı bulutlu, yarın (Perşembe) öğlen saatlerinden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

 

Related Posts

Ödünç kramponlarla Galatasaray Kadın Futbol Takımı’nı yendiler

Bir süredir çalışmalarını Kocaeli Edis Spor Kompleksi’nde sürdüren Nijerya U17 Kadın Futbol Milli Takımı ile Galatasaray Kadın Futbol Takımı …

Muğla’da yabancı asıllı şahıs yol ortasında meyyit bulundu

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz Mahallesi Ovacık mevkiinde iki kişinin yol ortasında hareketsiz yattığını görenler durumu 112 Acil Davet …

Ali Erbaş’tan üniversite öğrencilerine Kur’ân-ı Kerîm eğitimi bildirisi

Çeşitli programlara katılmak üzere Karaman’a gelen Erbaş, Vali Tuncay Akkoyun’u ziyaret ederek, erdem defterini imzaladı. Mübarek bir günde …

Gaziantep’te derin dondurucuda cesedi bulunan Lina Nazlı, toprağa verildi

Gaziantep’te darp sonucu öldüğü bedellendirilen ve cesedi derin dondurucuda bulunan 3 yaşındaki Lina Nazlı’nın cenazesi toprağa verildi …

KİT’lerde 2. çeyrek itibarıyla 104 bin 372 kişi çalışıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin KİT’lerin ve özelleştirme programındaki kuruluşların istihdam sayılarını …

Eniştesi tarafından bıçaklanan adam öldü

Olay dün gece Ocaklar Mahallesi’nde meydana geldi. İki akraba aile arasında henüz bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede bıçaklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.